Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26811736 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

BIBLIOTECZNE ZJĘCIA FERYJNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W GMINIE SOKOŁÓW MAŁOPOLSKI

19-03-2012

Podczas ferii zimowych niemal każda placówka Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Małopolskim przygotowała blok zajęć dla dzieci i młodzieży. Oddział dla Dorosłych przygotował pokaz multimedialny o ekslibrisie. Była to jednocześnie zapowiedź ogłoszonego wkrótce IV Konkursu na Ekslibris Biblioteki Publicznej. Pokaz taki odbył się w czwartek 9 lutego w sali klubowej miejscowego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.

Cykl zajęć bibliotecznych z myślą o najmłodszych zaproponował na czas ferii zimowych Oddział dla Dzieci Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Małopolskim. Zajęcia te odbywały się od wtorku do piątku w godzinach od 1300 do 1530. W sumie było ich osiem, a wzięło w nich udział ogółem 45 dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Na wtorki przewidzieliśmy różnego rodzaju gry i zabawy towarzyskie, także ruchowe, ale nie wymagające dużej przestrzeni. Środy były dniami zajęć literacko-plastycznych pod nazwą „Zima lubi dzieci najbardziej na świecie”, które wiązały się z głośnym czytaniem i wykonywaniem prac plastycznych.

W czwartki wszyscy chętni mogli wziąć udział w turnieju gier planszowych, a w piątki miały miejsce zajęcia pod nazwą „Ciekawi żyją dłużej” oparte na głośnym czytaniu wybranych fragmentów książek z literatury popularnonaukowej.

W czasie ferii odbyły się łącznie trzy zajęcia z głośnym czytaniem, do których wykorzystane zostały następujące książki czytane w całości bądź we fragmentach:      

  • Wieslander J. – „Mama Mu na sankach”,
  • Simon F. – „Koszmarny Karolek i straszliwy śniegowy potwór”,
  • „Najmilsze dni w roku z Kubusiem Puchatkiem” – opowiadanie pt. „Jak Kubuś Puchatek świętował walentynki”,
  •  Szarek J. – „Sławne zwierzaki” z serii „Kocham Polskę – historia dla najmłodszych”.

          Z gier planszowych dzieci skorzystały tylko raz, natomiast w trzy dni z powodu niskiej frekwencji – wiążącej się najprawdopodobniej z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – uczestnicy zajęć skorzystali również z czytelni internetowej, pomimo tego, iż zajęć takich nie planowano wcześniej. Dla wszystkich, którzy wzięli udział w zajęciach bibliotecznych przygotowano pisemną pamiątkę uczestnictwa.

W ramach organizowanych przez filię biblioteczną w Górnie zajęć feryjnych odbyło się łącznie 6 spotkań. Wzięło z nich udział ogółem 49 dzieci. Zajęcia odbywały się w poniedziałki, środy i piątki od godziny 1200 do1500. W wielu przypadkach dzieci przychodziły jednak wcześnie i zostawały dłużej. Uczestnicy zajęć grali w gry planszowe, czytali na głos, rysowali ulubionych bohaterów z książek i bajek. Kierownik filii przeprowadziła także wśród nich quiz zgaduj-zgadula. Z podziałem na role dzieci czytały na głos z następujące książki:

  • Martynka Spadła z roweru z serii „Martynka”,
  • Urodziny taty z serii „Kasia i Kubuś”,
  • Wybór wierszy – wiersze o tematyce zimowej.

        Do przeprowadzenia quizu zgaduj-zgadula wykorzystana została książka Sto pomysłów zabaw i zajęć z Domowego Przedszkola. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się gry planszowe, takie jak: „Prawda czy fałsz”, „Eurobusiness”, „W krainie baśni”, „Zgaduj-zgadula” i „Memory”. Młodsze dzieci chętnie malowały ulubionych bohaterów z książek lub bajek dla dzieci. W ramach zajęć dzieci korzystały również z czytelni internetowej.

Zajęcia feryjne organizowane przez filię biblioteczną w Nienadówce miały się odbywać w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 1200 do 1500. Zorganizowano w sumie dwa spotkania, w których wzięło udział 6 dzieci. Podczas nich dzieci grały w gry planszowe i warcaby, układały puzzle, a także rysowały. Zainteresowaniem cieszyła się też czytelnia internetowa. Niestety, niesprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że nie było zbyt wielu chętnych do udziału w zajęciach.

Mimo przygotowania podobnych zajęć w filii w Trzebusce, z oferty bibliotecznej nie skorzystała ani jedna osoba. Również i w filii w Wólce Niedźwiedzkiej zajęcia nie odbyły się z powodu dużych mrozów i niskiej temperatury w bibliotece. Zajęcia w tej ostatniej placówce ograniczyły się jedynie do krótkiego korzystania z czytelni internetowej.

                                Izabela Piekło /MiGBP w Sokołowie Młp./

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: