Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27092994 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Jak się zapisać?

 Przy zapisie do wypożyczalni należy :

 1. Okazać dokument tożsamości, obcokrajowcy okazują dodatkowo kartę stałego (czasowego) pobytu lub inny dokument potwierdzający stały lub tymczasowy adres zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polski.
 2. Zapoznać się z Regulaminem biblioteki.
 3. Wypełnić kartę zapisu i zobowiązać się podpisem do przestrzegania Regulaminu. Zobowiązania osób niepełnoletnich podpisują rodzice lub opiekunowie prawni po okazaniu dokumentu tożsamości.
 4. Odebrać bezpłatną plastikową Kartę Czytelnika. Rodzice lub opiekunowie prawni podpisują na zobowiązaniu odbiór Karty Czytelnika.
 5. Przy zapisie do Biblioteki jako karta czytelnika WiMBP w Rzeszowie, może być używana Rzeszowska Karta Miejska /stosowana w miejskim systemie transportowym/.

Spełnienie powyższych warunków jest niezbędne, aby można było korzystać z wypożyczalni.

WiMBP w Rzeszowie daje również możliwość samodzielnego, zdalnego zapisu do biblioteki. O szczegółach można dowiedzieć się na stronie: >> zapis online do biblioteki 


 

OGÓLNE ZASADY WYPOŻYCZANIA ZBIORÓW BIBLIOTECZNYCH
 
 • Zapis i korzystanie ze zbiorów wszystkich bibliotek publicznych w Rzeszowie jest bezpłatne. 
 • Placówki WiMBP w Rzeszowie wypożyczają materiały biblioteczne takie jak: książki, mapy, plany, normy, dokumenty dźwiękowe, filmy, książki mówione i inne. Tylko część zbiorów wydzielona w księgozbiorach podręcznych i czytelniach jest udostępniana na miejscu w bibliotece.
 • Wypożyczać materiały biblioteczne mogą wszystkie osoby dorosłe oraz młodzież i dzieci z wyłączeniem Wypożyczalni Głównej, Informatorium, Pracowni Życia Społecznego, Czytelni Głównej i Wypożycalni Muzycznej gdzie użytkownikami mogą być wszystkie osoby dorosłe oraz młodzież od lat 15. Z urządzeń moblinych mogą korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie.
 • Jednorazowo wypożyczyć można na zewnątrz – 5 książek /bądź innych materiałów bibliotecznych/ i jedno urządzenie mobilne. Zbiory oraz urządzenia mobilne wypożycza się na okres nie dłuższy niż 30 dni kalendarzowych z wyjątkiem księgozbioru Czytelni Głównej wypożyczanego na zewnątrz, materiałów audiowizualnych (filmów) oraz czasopism, wypożyczanych na 7 dni kalendarzowych.
 • Przy wypożyczaniu egzemplarzy  szczególnie cennych i rzadkich pobiera się kaucję od wszystkich czytelników w wysokości ustalanej każdorazowo przez kierownika Biblioteki. Kaucja stanowi równowartość aktualnej ceny książki, mapy lub normy. Na wpłaconą kwotę czytelnik otrzymuje pokwitowanie. Pobrana kaucja pieniężna jest zwracana z chwilą oddania książek.
 • Wypożyczone książki można prolongować /przedłużyć termin ich zwrotu/, z wyjątkiem sytuacji, gdy czytelnik przetrzymał książki, lub są inne osoby oczekujące na ich zwrot.
 • Prolongować książki można osobiście w bibliotece, telefonicznie, e-mailem oraz online po zalogowaniu na własne konto użytkownika w Internecie. Przy prolongacie telefonicznej lub z użyciem e-maila należy podać: numer karty czytelnika oraz numery inwentarzowe i tytuły wypożyczonych książek.
 • W bibliotekach prowadzących komputerowy system wypożyczeń użytkownikom wydawane są plastikowe Karty Czytelnika. Według stanu na 17 maja 2021 r. bibliotekami publicznym Rzeszowa, w których prowadzona jest komputerowa obsługa wypożyczeń i zwrotów są:

- Czytelnia Główna i Informatorium /ul. Sokoła 13/
- Wypożyczalnia Główna /ul. Dąbrowskiego 33a/
- Oddział dla Dzieci i Młodzieży /ul. Słowackiego 11/
- Wypożyczalnia Muzyczna /ul. Żeromskiego 2/
- Filia nr 1 /ul. Bohaterów 5/
- Filia nr 2 /ul. Fredry 5/
- Filia nr 3 /ul. Krzyżanowskiego 6/
- Filia nr 4 /ul. Ofiar Katynia 15/
- Filia nr 5 /ul. Budziwojska 194/
- Filia nr 6 /ul. Podwisłocze 6/
- Filia nr 7 /ul. Osmeckiego 51/
- Filia nr 8 /ul. Okulickiego 3/
- Filia nr 9 /ul. Czackiego 5/
- Filia nr 10 /ul. Podchorążych 1/
- Filia nr 11 /ul. Dębicka 170/
- Filia nr 12 /ul. Beskidzka 5/
- Filia nr 13 /ul. Iwonicka 38/
- Filia nr 15 /ul. Lwowska 60, budynek Szpitala nr 2/
- Filia nr 16 /ul. Gromskiego 10c/
- Filia nr 17 /ul. Paderewskiego 154/
- Filia nr 18 /ul. Łukasiewicza 78/
- Filia nr 20 /ul. Solarza 9a/.
 
Zapisanie się czytelnika do jednej z wymienionych placówek pozwala korzystać, bez ponownego zapisywania się, z usług pozostałych bibliotek wykazanych powyżej.  

 • Karta Czytelnika wydawana jest przy zapisie czytelnika do biblioteki. Właściciel Karty jest odpowiedzialny za wszystkie pozycje wypożyczone na jej podstawie. O zagubieniu Karty należy niezwłocznie powiadomić Bibliotekę. Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za posługiwanie się Kartą przez osoby trzecie do czasu zgłoszenia zastrzeżenia Karty przez właściciela. Kolejna czwarta Karta wydawana w przypadku jej zniszczenia, zagubienia lub kradzieży jest odpłatna w wysokości 5 zł.
 • We wszystkich placówkach WiMBP w Rzeszwowie, z wyłączeniem Wypożyczalni Głównej, jako karta czytelnika może być używana Rzeszowska Karta Miejska /stosowana w miejskim systemie transportowym/.
 • Za przetrzymanie książek pobierane są opłaty, których wysokość określa zarządzenie Dyrektora WiMBP w Rzeszowie – według stanu na 17.05.2021 r. jest to 0,10 zł. za każdy dzień przetrzymania. Opłaty za przetrzymanie nie dotyczą osób do 15 roku życia. Opłaty pobierane są także za książki zagubione bądź zniszczone.
 • Czytelnicy zobowiązani są do poszanowania materiałów bibliotecznych i terminowego zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych.
 
Szczegółowe zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych określa regulamin dostępny w bibliotekach publicznych Rzeszowa oraz na stronie.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: