Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26790836 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

NARADA KADRY KIEROWNICZEJ BIBLIOTEK SAMORZĄDOWYCH POWIATU RZESZOWSKIEGO

14-06-2013

      W dniu 11.06.2013 r. w sali konferencyjnej WiMBP odbyła się narada kadry kierowniczej bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego zorganizowana przez WiMBP w Rzeszowie. W spotkaniu wziął również udział pan Adam Kozak - Naczelnik Wydziału Społeczno - Oświatowego Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. Uczestników spotkania przywitała pani Barbara Chmura - dyrektor WiMBP w Rzeszowie, zwracając uwagę na duże zaangażownie i wklad pracy bibliotekarzy w dobre funkcjowanie bibliotek samorzadowych powiatu rzeszowskiego.

        Należy podkreślić, iż w ciągu 10-letniego okresu finansowania przez Starostwo Powiatowe zadań ponadlokalnych powierzonych WiMBP w Rzeszowie biblioteki publiczne powiatu rzeszowskiego uzyskały lepszy dostęp do oferty szkoleniowej, wsparcie merytoryczne. Działania te korzystnie wpłynęły na przygotowanie bibliotek do zaspakajania zróżnicowanych potrzeb społeczności lokalnych w dobie społeczeństwa informacyjnego.
        Lucyna Różnowicz  - instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego omówiła działalność oraz wyniki osiagniete przez biblioteki publiczne w 14. gminach powiatu rzeszowskiego w roku 2012 r.  W trakcie prezentacji zawierającej liczne wykresy i zestawienia głos zabierał pan Adam Kozak, pani dyrektor Barbara Chmura, a także dyrektorzy i kierownicy bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego, dyskutując o sytuacji budżetowej bibliotek, środkach finansowych przeznaczonych na zakup nowości wydawniczych, budowy oraz remontów istniejących lokali bibliotecznych.

        Maria Pałac - reprezentant Gminnej Biblioteki Publicznej w Dynowie z siedz w Bachórzu przedstawiła ciekawe aranżacje wnętrz w bibliotekach publicznych w gminie Dynów. Metamofoza lokali bibliotek samorządowych w gminie Dynów to w dużej mierze zasługa pani dyrektor Marioli Kaczor. Jej inwencja twórcza i ogromne zaangażowanie wraz z całym zespołem bibliotekarzy, przy wsparciu władz samrorządowych gminy Dynów, uczyniły biblioteki publiczne barwnymi, nowoczesnymi oraz przyjaznymi miejscami spędzania wolnego czasu przez użytkowników dynowskiej społeczności lokalnej.

        Ewa Śliwa - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale podzieliła się wrażeniami z pobytu w wybranych bibliotekach publicznych Stanów Zjednoczonych. Organizatorami wizyty studyjnej w USA był rząd amerykański w ramach International Visitor Leadership Program oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która finansuje Program Rozwoju Bibliotek w Polsce. W wyjeździe wzięło 10-ciu bibliotekarzy z bibliotek publicznych z całej Polski. Uczestniczki wyjazdu zwiedziły m. in. Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych, biblioteki publiczne w stanie Waszyngton oraz na Florydzie.  Zapoznając się z działalnością dużych bibliotek stanowych i narodowej, ale również z niewielkimi lokalnymi bibliotekami publicznymi.         

        Alicja Warzybok – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni zaprezentowała bardzo ciekawe i różnorodne formy pracy realizowane na rzecz społeczności lokalnej.  Biblioteki w gminie Lubenia są bardzo prężnymi placówkami /czytelnikiem jest co 5-ty mieszkaniec gminy, a w Lubeni co 3-ci/. W różnorodnych imprezach organizowanych przez bibliotekarzy  z Lubeni, Straszydla i Siedlisk  bierze udział ¾ społeczności lokalnej. Na uwagę zasługuje wielka dbałość o czytelników najmłodszych. Na specjalnie organizowane zajęcia zapraszane są wraz z rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet niemowlęcym, dla których utworzono tzw. „Bawiarenkę malucha”. Wśród takich nowatorskich spotkań oprócz cyklicznych imprez takich jak mikołajkowe bale, zajęcia wakacyjne i feryjne, głośne czytanie, spotkania z pisarzami, należy wymienić m. in. zajęcia z dogoterapii, „Bajkową Poczekalnię Zdrowia”, zajęcia dotyczące zdrowego żywienia, bezpiecznego poruszania się na drodze, bezpiecznego korzystania z Internetu i wiele innych o których można się dowiedzieć ze strony Internetowej GBP w Lubeni. Działalność animacyjna realizowana przez bibliotekarzy z gminy Lubenia na rzecz społeczności lokalnych to przykład dobrych praktyk w bibliotekarstwie publicznym.

          Na naradzie kadry kierowniczej bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego były poruszane m.in. zagadnienia dotyczące niekorzystnych dla bibliotek publicznych zmian prawnych, a także szkoleń i wyjazdów studyjnych.

        

           oprac. Lucyna Różnowicz – instruktor

          ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego   

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: