Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26858642 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

SZKOLENIE WARSZTATOWE "BĄDŹMY PRZYJAŹNI NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI"

30-10-2015

29 października 2015 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się szkolenie warsztatowe "Bądźmy przyjaźni niepełnosprawności" przeznaczone dla bibliotekarzy z bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego.  

 

Celem szkolenia było nabycie umiejętności współpracy z osobami niepełnosprawnymi w ramach  działalności bibliotecznej. Umiejętności tworzenia wzjemnych dobrych relacji oraz stosowaniu dobrych praktyk w zakresie dzielenia wspólnej przestrzeni z osobami niepełnosprawnymi.

 

Szkolenie otworzyła pani Lucyna Różnowicz instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego WiMBP w Rzeszowie. Szkolenia i zajęcia warsztatowe poprowadziła pani Aneta Bester - tyflopedagog i oligofrenopedagog, specjalista z zakresu edukacji, terapii i rehabilitacji osób niewidomych i niedowidzących oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Pierwsza część szkolenia dotyczyła omówienia rodzajów niepełnosprawności (ruchowej, intelektualnej, dysfunkcji słuchu/mowy, dysfunkcji wzroku). Uczestnicy warsztatów brali udział w symulacjach niepełnosprawności ruchowej (poruszanie się za pomocą kul ortopedycznych). Odgrywane były także scenki dotyczące dysfunkcji słuchowej, m. in. zakupy słyszącej ekspedientki i niesłyszącego klienta. Prezentowany był także alfabet osób niesłyszących, podstawowe słowa i zwroty w języku migowym. W trakcie szkolenia uczestnicy brali udział w symulacji utraty wzroku, m. in. poprzez pokonywanie przeszkód z symulatorami na oczach, dotykowe rozpoznawanie różnych produktów spożywczych. Prezentowane były fiszki pisma Braile'a, brajlowska tabliczka do pisania pismem wypukłym i inne specjalistyczne pomoce tyflopedagogiczne.

 

W części drugiej uczestnicy warsztatów tworzyli własne książeczki dotykowe dla czytelników z dysfunkcjami wzroku, które następnie demonstrowali na szkoleniu.
 

Reasumując nabyte przez bibliotekarzy z bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego na szkoleniu warsztatowym umiejętności praktyczne dotyczące współpracy z osobami niepełnosprawnymi i dzielenia z nimi wspólnej przestrzeni, m. in. w bibliotekach publicznych pozwolą na lepsze i bardziej efektywne zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnych w poszczególnych bibliotekach samorządowych powiatu rzeszowskiego.

 

Lucyna Różnowicz – instruktor 

ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: