Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26859411 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

BIBLIOTEKARZE POWIATU RZESZOWSKIEGO z WIZYTĄ w MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ w ŁAŃCUCIE

22-11-2016

16 listopada 2016 r. bibliotekarze powiatu rzeszowskiego odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Łańcucie. Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń oraz nawiązanie kontaktów z koleżankami i kolegami z sąsiedniego powiatu. Po łańcuckiej książnicy oprowadzała pani Małgorzata Szpunar, która również w formie prezentacji przedstawiła najciekawsze przykłady dotyczące działalności animacyjnej biblioteki łańcuckiej.

Bibliotekarze zwiedzili poszczególne agendy łańcuckiej biblioteki: wypożyczalnię dla dorosłych, oddział dla dzieci, czytelnię, pracownię Orange, a także salę spotkań i wystawienniczą oraz magazyn zbiorów. Na uwagę zasługuje funkcjonalna, estetycznie urządzona przestrzeń, która zachęca do spędzania wolnego czasu w bibliotece. Wnętrza są bardzo przestrzenne,  nowoczesne i pełne światła z ciekawą kolorystyką,

Gospodarze przygotowali poczęstunek. Przy kawie i ciastku dzielono się doświadczeniami m. in. w zakresie budownictwa bibliotecznego, aranżacji wnętrz, remontów, a także form współpracy z bibliotekami samorządowymi. Dyskutowano również na temat działań skierowanych do użytkowników bibliotek publicznych, które odpowiadałyby ich potrzebom i zainteresowaniom.

W dalszej części bibliotekarze powiatu rzeszowskiego zwiedzili zabytkowe wnętrza Muzeum Zamku w Łańcucie. O historii i współczesności zamku opowiadał Pan Daniel Reniszewski, kustosz Biblioteki i Archiwum Zamkowego. Uczestnicy wyjazdu studyjnego z dużym zainteresowaniem zwiedzili bibliotekę zamkową, niedostępną dla ogółu zwiedzających. Biblioteka zamkowa posiada w swoich zbiorach około 22 tysiące woluminów. Jest to jedna z niewielu zachowanych w Polsce bibliotek rodów arystokratycznych. Zbiory biblioteki, ze względu na wartość historyczną oraz znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, w 1998 roku zostały wpisane do narodowego zasobu bibliotecznego. W dalszej części zwiedzono storczykarnię łańcucką, w której zgromadzono zarówno współczesne krzyżówki wyhodowane przez człowieka, storczyki botaniczne właściwe dla środowiska naturalnego, ukształtowane bez ingerencji człowieka a także historyczne gatunki i odmiany storczyków pochodzących z przedwojennej kolekcji Potockich oraz te, które wymienione zostały w słynnym opracowaniu pt. „Reichenbachia” z XIX wieku, przechowywanym w zbiorach Biblioteki Zamkowej w Łańcucie. Na koniec zwiedzono Wozownię Zamkową. W Stajniach    i Wozowni znajduje się ponad sto eksponatów z różnych epok i różnych firm: Wiednia Londynu czy Paryża. W Hali zaprzęgowej znajdują się także zdjęcia i trofea z wypraw myśliwskich Alfreda Potockiego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie jest przykładem dobrych praktyk w zakresie wykorzystania architektury wnętrz bibliotekarskich i może stanowić pewien wzorzec, punkt odniesienia dla przyszłych inwestycji w tym zakresie w sieci bibliotek publicznych powiatu rzeszowskiego.


 

 

 

 

oprac. Lucyna Różnowicz –

instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego

 

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: