Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26828682 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

SEMINARIUM "ARCHITEKTURA WSPÓŁCZESNYCH BIBLIOTEK PUBLICZNYCH – NOWE SPOJRZENIE"

20-08-2009

Seminarium rozpoczął instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego witając uczestników i zaproszonych gości oraz przedstawiając program spotkania. Zebranych powitał także burmistrz miasta i gminy Tyczyn pan Kazimierz Szczepański. Wyrażając zadowolenie, iż może gościć w murach biblioteki tyczyńskiej reprezentantów bibliotek publicznych i władz samorządowych powiatu rzeszowskiego, życząc sukcesów w podjętych planach inwestycyjnych i ogólnorozwojowych dotyczących ich placówek.

 

          W spotkaniu wzięło udział 13 bibliotekarzy z powiatu rzeszowskiego, a także pan Marek Ząbek z-ca burmistrza miasta i gminy Błażowa, pan Andrzej Wróbel sekretarz gminy Hyżne, pan Kazimierz Szczepański burmistrz miasta i gminy Tyczyn oraz panowie: Sławomir Czech i Karol Stryja z firmy REA DESIGN.


           Celem spotkania było zwrócenie uwagi uczestników seminarium na jeden z kluczowych elementów niezbędnych do prowadzenia działalności bibliotecznej jakim są lokale zajmowane przez placówki biblioteczne. A przede wszystkim na ich ciekawą, przemyślaną aranżację. O tym głównie mówili panowie: Sławomir Czech i Karol Stryja z firmy REA DESIGN.

 

            Instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego poruszając zagadnienia dotyczące rozwiązań architektonicznych i aranżacyjnych pomieszczeń bibliotecznych omówił inne, nie mniej ważne elementy warunkujące prawidłowe funkcjonowanie bibliotek publicznych w środowisku lokalnym. Mocno został zaakcentowany problem struktury organizacyjnej placówek połączonych z ośrodkami kultury. Zwrócono uwagę, iż biblioteki publiczne, które nie posiadają osobowości prawnej, nie mogą m. in. wziąć udziału w programach pomocowych realizowanych przez MKiDN. Wskazano, że dobry model jest taki: szeroko rozumiana współpraca poszczególnych placówek kultury TAK, ale w osobnych strukturach organizacyjnych. Podkreślono znaczenie dokonywania przemyślanego zakupu zbiorów, a także problem wykształcenia kadry bibliotekarskiej. Zaprezentowana działalność animacyjna w poszczególnych bibliotekach publicznych powiatu rzeszowskiego posłużyła wymianie doświadczeń i pomysłów w tym zakresie. Na podsumowaniu wskazano, iż aby zrealizować taki plan dobrych praktyk w społecznościach lokalnych w miejskich, miejsko-gminnych i gminnych bibliotekach publicznych potrzebny jest odpowiednio wysoki budżet.

 

            Natomiast koleżanki z czterech bibliotek publicznych powiatu rzeszowskiego pokazały prezentacje multimedialne dotyczące pozyskanych lokali i ich aranżacji: w MiGBP w Tyczynie, GBP w Dąbrówce Starzeńskiej, bibliotekach publicznych w Kamieniu i Głogowie Młp.

 

            Pani dyrektor z MiGBP w Tyczynie opowiedziała jak wyglądała działalność biblioteki tyczyńskiej od lat powojennych do dnia dzisiejszego, ze szczególnym naciskiem na lokale. Wskazując na jej prężny rozwój i przychylność organizatora, szczególnie w ostatnich kilku latach. MiGBP w Tyczynie jako pierwsza w powiecie rzeszowskim została skomputeryzowana i korzysta ze wszystkich modułów SOWA, udostępniając zbiory elektronicznie. Zaoszczędzony czas wykorzystano na jeszcze intensywniejszą działalność animacyjną, którą pani dyrektor zaprezentowała na slajdach.

 

            Tematem prezentacji multimedialnej pani dyrektor Marioli Kaczor z GBP w Dynowie była aranżacja wnętrza filii w Dąbrówce Starzeńskiej. Ta niewielka filia mieszcząca się w jednym ciasnym pomieszczeniu, zyskała dzięki jej staraniom i przychylności organizatora trzy pomieszczenia. Placówka w Dąbrówce po remoncie kapitalnym zyskała nowe oblicze. Pani dyrektor podkreśliła, iż przy przenoszeniu księgozbioru pomagała zadowolona z nowej lokalizacji młodzież, co bardzo przyspieszyło otwarcie biblioteki w dniu 16.września. Prezentacja dokumentowała etapy powstawania nowej filii GBP w Dynowie w Dąbrówce Starzeńskiej.  


           O planowanej nowej lokalizacji biblioteki publicznej w Kamieniu opowiedziała pani Wiesława Pietrońska, bibliotekarz z długoletnim stażem w tej placówce. W swojej prezentacji zademonstrowała pomieszczenia, które po remoncie kapitalnym będzie zajmować kamieniecka biblioteka. Piętro przeznaczone dla biblioteki mieści się w Środowiskowym Domu Pomocy z którym ściśle ona współpracuje. Jako pierwsza w powiecie rzeszowskim będzie wyposażona w windę co umożliwi korzystanie z biblioteki osobom sprawnym inaczej, starszym i mającym problemy z poruszaniem się. Ciekawą propozycją pana wójta Gminy Kamień jest utworzenie w kamienieckiej bibliotece działu muzealnego.

            Natomiast biblioteka publiczna w Głogowie Młop. zyska pomieszczenia w planowanej zabudowie, która będzie połączona z obecnym budynkiem domu kultury i biblioteki. Projekt  architektoniczny omówiła pani Elżbieta Kotowicz dyrektor GDKiB w Głogowie Młp. Wskazując, iż przyszła rozbudowa biblioteki powoli na utworzenie czytelni i pokoju pracowniczego, ponieważ ich brak był dużym minusem.

             

            Duże zainteresowanie i żywą dyskusję wzbudziła prezentacja firmy REA DESIGN. Nawiązany został kontakt z przedstawicielami tejże firmy, m. in. pani dyrektor Elżbieta Kotowicz zwróciła się o przygotowanie wstępnej propozycji projektu i jego wyceny, a także panie dyrektor z MiGBP w Tyczynie i GBP w Lubeni.

 

            Uczestnicy seminarium otrzymali materiały reklamowe od reprezentantów firmy REA Design oraz wydawnictwo Ziemia tyczyńska od burmistrza Tyczyna, pana Kazimierza Szczepańskiego.

 

oprac. Lucyna Różnowicz - isnstruktro ds. bibliotek

samorządowych powiatu rzeszowskiego

 

 

  

                                                                                               

 

                                                                                           

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: