Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26844106 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

Spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Filia nr 10

05-06-2008

5 czerwca w Filii nr 10 odbyło się 12. spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem dwoje słuchaczy – podróżników, pan Marian Krzywda i pani Alicja Pilawska - Jędrzejowska, podzieliło się wrażeniami z wycieczki do Chin.

 

Na początku pan Marian zapoznał uczestników spotkania z fenomenem chińskiej cywilizacji, która należy do najstarszych z istniejących do dziś kultur świata, a która rozwijała się w całkowitej izolacji. Pan Marian przypomniał słuchaczom w skrócie nowożytną historię Chin. Chiny często nazywa się „Państwem Środka”, ponieważ w Pekinie w Świątyni Nieba znajduje się magiczny środek świata, tak zwany „ołtarz nieba”, w którym mógł stać i modlić się tylko cesarz.

 

Wiele uwagi pan Marian poświęcił Pekinowi i jego wspaniałym zabytkom. Opowiedział o Zakazanym Mieście, największym i najwspanialszym kompleksie pałacowym Chin i świata. Wejście w jego obręb karane było śmiercią, symbolem zaś, siedzący lew, pilnujący licznych pałaców cesarskich, którego replikę przywiezioną z podróży zaprezentował pan Marian.

 

Opowiedział też o swoich wrażeniach podczas pobytu w Letnim Pałacu i o jednym z jego obiektów, Marmurowym Statku, o Placu Niebiańskiego Spokoju i innych atrakcyjnych miejscach Pekinu. Wiele uwagi poświęcił pan Marian Chińskiemu Murowi, jednemu z największych przedsięwzięć budowlanych , jakie kiedykolwiek podjęto, a także Armii Terakotowej Żołnierzy, jednego z najbardziej ekscytujących dokonań archeologicznych ostatniego stulecia.

 

Kolejną piękną wizytówkę Chin stanowią Jaskinie Longmen, najbogatsze w rzeźby świątynie skalne w Chinach. Pan Marian podzielił się także wrażeniami z Klasztoru Shaolin, miejsca w którym powstały chińskie sztuki walki.

 

Z kolei pani Alicja podzieliła się wrażeniami z pobytu w miejscach, które są atrakcyjne dla kobiet. Opowiedziała o procesie wytwarzania jedwabiu na „jedwabnym szlaku” - zaprezentowała jedwabne kulki, podzieliła się wrażeniami z pobytu w wytwórni pereł, opowiedziała o chińskich herbaciarniach i opiece nad dziećmi. Pani Alicja przywiozła z podróży także kimono oraz czapkę a uczestnicy spotkania chętnie zakładali na siebie te chińskie stroje.

 

Słuchacze z zainteresowaniem przeglądali bogatą dokumentację fotograficzną z podróży. To interesujące i barwne spotkanie przebiegło w miłej atmosferze przy filiżance oryginalnej chińskiej herbaty. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja książek, m.in. powieści o tematyce Dalekiego Wschodu, ze zbiorów Filii nr 10 WiMBP.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: