Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26844966 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

Spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Filia nr 10

16-10-2008

„Aby istnieli wielcy poeci, muszą istnieć wielcy czytelnicy”
Walt Whitman

 

 

16 października w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członków Klubu Ciekawej Książki. Spotkanie to zainaugurowało nowy rok akademicki. Moderatorem grupy jest pani Celina Górak, bibliotekarka, emerytowany pracownik WiMBP w Rzeszowie. Sekcja Klub Ciekawej Książki współpracuje z naszą Biblioteką od lutego 2008 roku.

 

Tematem pierwszego spotkania w III semestrze grupy były wrażenia z podróży do Indii i Nepalu podróżnika, członka grupy, pana Mariana Krzywdy. Pan Marian zaznajomił słuchaczy z historią i obecną sytuacją polityczną Indii i Nepalu. Zaprezentował przywiezione z podróży pamiątki, np. makatkę ze słoniem, wyszytą przez kobiety w Nepalu. Maskę z Nepalu, która okazała się bardzo twarzowa dla jednej ze Słuchaczek oraz figurki hinduskich bóstw, które z zainteresowaniem oglądali uczestnicy spotkania.

 

Pan Marian opowiedział też o swoich wrażeniach, związanych z podróżą i z kontaktem z najpiękniejszymi zabytkami świata, o tym wszystkim, co decyduje o niezwykłej atrakcyjności krajów Środkowego i Dalekiego Wschodu. Niesłychana różnorodność ludzi, kultur i krajobrazów od dawna urzeka podróżników z całego świata. Spotkać tu można niezwykłą otwartość i gościnność ale również przerażającą nędzę.

 

W nawiązaniu do tematu poprzedniego spotkania – Chin i Tybetu, pani Celina Górak wskazała na wspólne cechy krajów Środkowego i Dalekiego Wschodu, jako miejsc magicznych, które przyciągają żądnych wrażeń turystów, ale też ludzi, którzy szukają innej filozofii życia, wyciszenia i medytacji, zatrzymania się w czasie.

 

Pani Teresa Draus opowiedziała powiastkę tybetańską o rolniku i koniu. Ta, jak i wiele innych, uczą jak żyć – uczą, że nie należy się zamartwiać ani też szczególnie cieszyć chwilowym powodzeniem. Taka postawa bowiem gwarantuje harmonię ducha, a człowiek zachowuje mądrość i zdrowy rozsądek, co w efekcie czyni go szczęśliwym. Słuchacze z zainteresowaniem przeglądali albumy ze wspaniałymi zdjęciami z podróży.

 

Pani Celina Górak zaprezentowała także literaturą dotyczącą Środkowego i Dalekiego Wschodu, i nie tylko, przygotowaną dla Słuchaczy przez Jolantę Jędrykę, bibliotekarza, opiekuna merytorycznego grupy.

 

Słuchacze przekazali Bibliotece dar – trzy książki : Adama Chałupskiego „Rowerem do Indii”, Helmuta Uhliga „Tybet” oraz Księgę pamiątkową XXV-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku: 1983-2008.

 

Temu inaugurującemu spotkaniu towarzyszyła wystawka poświęcona Książce i Bibliotece, mająca na celu uświadomić Słuchaczom oraz Czytelnikom Filii, że Biblioteka również może być miejscem magicznym. Na poparcie tezy przygotowałyśmy książki oraz cytaty z powieści i rozprawek m.in. takich autorytetów jak: Umberto Eco, Jorge Louis Borges, Carlos Ruiz Zafon, Mieczysław Kotarbiński, Maksym Gorki, Jarosław Iwaszkiewicz.

 

Honorowym gościem i uczestnikiem spotkań został pan Zdzisław Świeca, mistrz fotografii. Pan Zdzisław obiecał grupie spotkanie o Rzeszowie dawnym i dzisiejszym w obiektywie fotografa. Grupa, chcąc realizować interesujące tematy, zaprasza do współpracy i uczestnictwa w spotkaniach znawców filozofii, religii psychologii, socjologii.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: