Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26844455 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

Dzień Bibliotekarza - 8.05.2008 r.

08-05-2008

Z okazji Dnia Bibliotekarza, 8 maja 2008 roku, odbyło się spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku sekcji Klub Ciekawej Książki.
Gośćmi słuchaczy były panie: Genowefa Kruczek-Kowalska, założycielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzeszowie oraz obecna starościna UTW Zofia Prokop i wicestarościna Maryla Drzał-Grych.

Specjalnym gościem, zaproszonym przez słuchaczy, była pani Barbara Chmura, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego WiMBP w Rzeszowie, która wygłosiła wykład na temat: Dzieje książki i bibliotek.
Pani Barbara przybliżyła Słuchaczom tematykę z zakresu: kształtowanie i doskonalenie się pisma; materiały piśmiennicze i formy książki w poszczególnych kręgach kulturowych starożytnego świata; rękopiśmienne kodeksy średniowieczne; wynalazek druku i jego przełomowe znaczenie w dziejach cywilizacji; rozwój drukarstwa i ruchu wydawniczego na świecie od 17 w. do czasów współczesnych; najstarsze i największe biblioteki świata.
Prelegentka zaprezentowała różne materiały piśmiennicze, np. papirus zapisany hieroglifami; zapoznała Słuchaczy z metodą wytwarzania zwoju papirusowego oraz techniką pisania na papirusie. Opowiedziała o piśmie klinowym odciskanym rylcem na tabliczkach glinianych, wynalazku Sumerów z IV tys. p.n.e.
Pani Barbara zaprezentowała pergamin zapisany pismem hebrajskim i łaciną. Przybliżyła Słuchaczom historię książki w Średniowieczu; zwróciła uwagę na materiały pisarskie tego okresu oraz sposoby ich wytwarzania, np. papieru ręcznie czerpanego z filigranami; zapoznała Słuchaczy ze sztuką ozdabiania książki rękopiśmiennej oraz zaprezentowała reprinty kart z bogato iluminowanych rękopiśmiennych kodeksów.
Pani Barbara zapoznała Słuchaczy z wynalazkiem druku, który okazał się zwrotny w historii książki, z techniką warsztatu Jana Gutenberga oraz omówiła budowę inkunabułów i XVI-wiecznej książki drukowanej, a także wiele zabytków, w tym Biblię 42-wierszową.
Prelegentka zwróciła uwagę na biblioteki, kolekcjonerów, czytelników i entuzjastów książek w II poł. XV w., XVI w. i w okresie Baroku, poprzez rozbiory Polski aż do czasów współczesnych.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: