Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26843197 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

"Biblioteka miejscem spotkań"

21-02-2008

Filia nr 10 WiMBP podjęła współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, która zaowocowała spotkaniami czwartkowymi pod hasłem „Biblioteka miejscem spotkań”.
21 lutego 2008 roku odbyło się pierwsze, inauguracyjne spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sekcji Klub Ciekawej Książki w naszej filii. Moderatorem grupy jest pani Celina Górak, bibliotekarka, emerytowany pracownik WiMBP.

Zainteresowania słuchaczy skupiają się głównie na tematyce psychologicznej oraz medycznej a także na filozofii różnych aspektów i dziedzin życia : tej bardziej przyziemnej, jak na przykład dietetyka, ale też bardziej filozoficznej, gdyż, jak utrzymują uczestnicy spotkań, „nie samym chlebem żyje człowiek”. Tym, co powoduje, że życie nie jest nastawione tylko na konsumpcję, są potrzeby duchowe, jak na przykład dobra książka, potrzeby poznawcze i chęć doświadczania nowych wrażeń, jak na przykład – podróże. Uczestnicy spotkań to ludzie z różnymi doświadczeniami, posiadający mądrość i wiedzę życiową, rozliczne zainteresowania, są przedstawicielami różnych zawodów. Nieraz (twórczo) spierają się ze sobą, np. na tematy związane ze sposobem odżywiania się jako filozofią życia oraz dietetyką, lecz łączy ich miłość do dobrej literatury i chęć pogłębiania swojej wiedzy na różne tematy.
Spotkania przebiegają w bardzo interesującej i miłej atmosferze.

Opiekunem merytorycznym grupy jest pracownik Filii, pani Jolanta Jędryka. Przygotowuje zestawienia bibliograficzne na tematy zaproponowane przez moderatora, wyszukuje książki na interesujące tematy, głownie o tematyce psychologicznej - z literatury popularnonaukowej i z beletrystyki. Gospodarzem spotkań jest pani Marta Tereszkiewicz.

10 kwietnia odbyło się 7. spotkanie, podczas którego jeden ze słuchaczy Uniwersytetu, pan Marian Krzywda, doświadczony podróżnik, podzielił się wrażeniami ze swojej ostatniej podróży do Meksyku. Zafascynowany wielokulturowością, architekturą, historią, przyrodą i magią tego kraju w bardzo interesujący sposób opowiadał o wrażeniach z podróży.

Trasę podróży pan Marian przedstawił na mapie.
Zaprezentował interesujące eksponaty – pamiątki przywiezione z podróży, np. odlew gipsowy kamienia Słońca - kalendarza azteckiego.
Opowiedział o interesującej symbolice kalendarza Azteków, wojowniczego plemienia indiańskiego, zamieszkującego tereny dzisiejszego Meksyku. Kamień ten pochodzi z XV wieku, został znaleziony w 1790 r. Płaskorzeźba na jego powierzchni interpretowana jest jako mit o Słońcu związany ze stworzeniem świata.
Niemniej interesujący jest kalendarz innego plemienia indiańskiego - Majów.

Za pomocą tego kalendarza można było oznaczyć każdy dzień w okresie liczącym trzydzieści tysięcy lat. Majowie mieli nie tylko kalendarz oparty na obserwacjach Słońca, ale i na badaniach ruchów planety Wenus.

Interesującym eksponatem zaprezentowanym przez podróżnika jest również odlew gipsowy reliefu z Palenque.

Jest to relief na grobowcu Pacala el Grande, przedstawiciela dynastii panującej w mieście uznanym za ważny ośrodek kultury Majów, odkrytym w XVIII w głębi puszczy. Odkrycie w XX wieku miejsca pochówku Pacala zostało uznane za jedno z największych osiągnięć w badaniach nad kulturą Majów.
Interpretacja płaskorzeźby jest przedmiotem sporów między badaczami. Jak chcą jedni, przedstawia leżącego na ołtarzu zmarłego, z ołtarza wyrasta drzewo życia a z piersi mężczyzny kiełkuje ziarno kukurydzy - alegoria legend o życiu rodzącycm się z obumierania, lub, jak chcą inni – mieszkańca odległej planety w statku kosmicznym.
Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem przeglądali bogatą dokumentację podróży zamieszczoną w albumach fotograficznych.
Spotkanie było bardzo interesujące. Wszystkim udzieliła się atmosfera towarzysząca podróży po Meksyku, jego magii, historii pełnej ofiar i pamiątek, które robią niezwykłe wrażenie. Pan Marian odpowiadał jeszcze długo na wiele pytań.

Trasę podróży pan...
Zaprezentował...
Opowiedział o...
Niemniej...
Majowie mieli nie...
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: