Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26844830 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

Spotkanie z Andrzejem Potockim

15-10-2008

    15 października 2008 r. w ramach ogólnopolskiego Festiwalu literackiego „4 pory książki”, pod hasłem „Pora Prozy”, Filia nr 10 przy ul. Podchorążych 1, gościła Andrzeja Potockiego, historyka i animatora kultury, dziennikarza i reportażystę.

 

    Andrzej Potocki w swojej twórczości preferuje głównie tematykę bieszczadzką. Zajmuje się także historią regionalną społeczności żydowskiej i ruskich grup etnicznych, zamieszkujących Podkarpacie. Otrzymał wiele nagród. Między innymi w 2000 r. Nagrodę im. Franciszka Kotuli za publikacje dotyczące Bieszczadów, a w 2006 roku nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt twórczości.

 

    Andrzej Potocki opowiadał o swoich związkach z Bieszczadami, o przygodzie, która zamieniła się w pasję: „Bieszczady i Beskid Niski są mi najbliższe, są jak źrenice oczu przez które patrzę na świat. Im też poświęciłem największą cząstkę mojego dorosłego życia i schodziłem je od krańca do krańca”.

 

    Uczestnikami spotkania była młodzież z kl. III Gimnazjum nr 10 z polonistką, panią Aldoną Rączy.

 

    Z wielkim zainteresowaniem młodzież wysłuchała legendy o biesach i czadach, diabełkach, które w wyniku nieudanych eksperymentów genetycznych w piekle, nie nadawały się do przebywania ze swoimi ziomkami i zostały zesłane na nienazwaną dotąd krainę. Biesy i czady harcowały sobie po górach i dolinach, ale gdy okazało się, że żaden człowiek nie chce zasiedlić ich krainy zrozumiały, że samo zło nie wystarczy, musi być też i dobro. Niestety, anioły, odmówiły współpracy, obawiając się zdemoralizowania przez zmutowane diabły, na które przecież nie były uodpornione. Tak więc diabły rzuciły monetą, z czego wyszło, że biesy będą od złego, a czady od dobrego. Krainę nazwano Biesczadami, z czasem osiedlili ją ludzie, którzy do tej pory żyją sobie w zgodzie jedyni z czadami, drudzy z biesami. Dużo młodszymi kuzynami biesów i czadów są dusiołki.

 

    Opowieść o bieszczadzkich dusiołkach stworzyli wspólnie Andrzej Potocki i Jędrek Wasielewski-Połonina. Postaci dusiołków, które powstały dla żartu, znakomicie zaaklimatyzowały się w Bieszczadach i żyją własnym życiem, pełniąc rolę raz złośliwych raz dobrych duchów dla miłośników gór.

 

    Te i wiele innych opowieści, m.in. o przyjaźni z bieszczadzkimi zakapiorami, ludźmi – legendami, Jędrkiem Wasielewskim-Połoniną, Krzysztofem Brossem, Władkiem Nadoptą „Majstrem Biedą”, Lutkiem Pińczukiem, usłyszała młodzież uczestnicząca w spotkaniu.

 

    Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek Andrzeja Potockiego, znajdujących się w zbiorach Czytelni Główniej i Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie oraz rzeźba bieszczadzkiego dusiołka.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: