Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26837119 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

"Wileńskie etiudy": spotkanie z Romualdem Mieczkowskim

10-03-2009

    10 marca 2009 roku w ramach Festiwalu „4 Pory Książki” w Porze Poezji, na Filii nr 10 odbyło się spotkanie autorskie z poetą Romualdem Mieczkowskim.


    Organizatorami spotkania były Wypożyczalnia Muzyczna przy ul. Żeromskiego 2 oraz Filia nr 10 przy ul. Podchorążych 1.
 

    Nasz gość - Romuald Mieczkowski jest poetą, prozaikiem, tłumaczem, dziennikarzem, animatorem kultury. Przyjechał do nas z Wilna, z którym związany jest od dziecka, urodził się, bowiem, w Fabianiszkach, znajdujących się obecnie w granicach administracyjnych stolicy Litwy.

 

    Czytając notę biograficzną naszego gościa trudno nie ulec uczuciu uznania, nad ilością jego dokonań literackich oraz działań na rzecz krzewienia kultury polskiej na Litwie i kultury litewskiej w Polsce.Podziw dla aktywności i konsekwencji działania Pana Romualda, jest tym większy, jeśli uświadomimy sobie kontekst historyczny, polityczny, społeczny i kulturowy, w jakim dokonywał i dokonuje prac na rzecz kultury obu krajów i narodów.

 

    Jego osobę - w swoisty sposób - angażują dwie mentalności i trzy języki: polski, litewski i rosyjski. Ta specyficzna sytuacja twórcza poety w jego utworach zostaje wyrażona niejednokrotnie. Używając cytatów z jego wiersza jest to : ”… poszukiwanie sensu swojego przystosowania w życiu dzielonym na dwa kraje…” i wciąż zadawane pytanie:

„…o czym może marzyć polski inteligent w Wilnie?”.

 

     Problem z odpowiedzią na to pytanie ma głębsze odniesienie do dylematu wielu narodów : jak żyć kiedy w nasz świat z którym jesteśmy tożsami wkracza historia?

A dzieje Litwy i Polski, historia Wilna, są świadkami losów wielu narodowości, ścierania się różnych tradycji, społecznych i religijnych.

 

     Wilno nazywane jest często Jerozolimą Północy, Małą Pragą, ale geniusz tego miasta polega na tym, że nie można dla niego wymyślić wspólnego mianownika, o czym mogliśmy się przekonać oglądając towarzyszącą spotkaniu wystawę wileńskich fotografii naszego gościa. Samo Wilno jawi się jako miejsce magiczne w życiu Romualda Mieczkowskiego. Stanowi inspirację dla jego twórczości. Poświecił mu tomiki swoich wierszy, liczne opowiadania i wspomnienia.

 

    Romuald Mieczkowski w sposób niezwykle ciepły i osobisty, nie pozbawiony dowcipu opowiedział o swoim wileńskim dzieciństwie, życiu na Litwie, o działaniach wydawniczych mających na celu pielęgnowanie języka polskiego, a także o miłości do dwóch Ojczyzn, bo jak sam powiedział:

„kiedy jestem w Wilnie tęsknię za Polską, kiedy jestem w Polsce tęsknię za Wilnem”.

  

    Na zebranych uczestnikach spotkania największe wrażenie zrobiły czytane przez niego własne wiersze, które w interpretacji autora zyskały sugestywności i plastyczności.

 

 Pan Romuald jako wydawca zaprezentował wydaną - w bieżącym roku - przez jego wydawnictwo „Znad Wilii”, antologię poezji wileńskiej pt. "Przenieść Wilno do serca. Portret Miasta".

Mieliśmy okazję być świadkami wręczania przez Romualda Mieczkowskiego autorskiego egzemplarza tej antologii Pani Krystynie Lenkowskiej, uznanej poetce rzeszowskiej, której – odczytany przez nią - wiersz o Wilnie, znalazł się wśród poetyckich portretów miasta 48 autorów.

  

    Obecna na spotkaniu Pani Dorota Jaworska, poetka i dziennikarka z Kijowa, opowiedziała o okolicznościach przyznania panu Romualdowi prestiżowej Nagrody „Fidelis Poloniae 2008” przyznawanej za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury polskiej za granicą. Romuald Mieczkowski otrzymał tę nagrodę za "poświęcanie wiele miejsca współpracy polsko-litewskiej i problematyce wschodnich sąsiadów Polski oraz za organizację wystaw sztuki i imprez kulturalnych w zakresie współpracy polsko-litewskiej".

  

    Pan Romuald - na prośbę zebranych - zaprezentował także pokaz slajdów – zdjęcia swojego autorstwa przedstawiające ukochane Wilno, które z wielkim zainteresowaniem i zachwytem obejrzeli uczestnicy spotkania. Osoba wileńskiego poety i atmosfera, którą wytworzył swoim wystąpieniem spowodowała, ze trudno było się rozstać. Na zakończenie Romuald Mieczkowski wpisywał liczne dedykacje w książkach, które mogli nabyć uczestnicy spotkania.

  

    Nasze spotkanie z Panem Romualdem i jego opowieść o mieście było cenniejsze o fakt, że w bieżącym roku Wilno staje Europejską Stolicą Kultury.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: