Archiwum wydarzeń 2019

10 lat Dyskusyjnego Klubu Książki UTW-UR w Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie - relacja

10-12-2019

10 lat Dyskusyjnego Klubu Książki UTW-UR
w Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Jubileusz 10-lecia Dyskusyjnego Klubu Książki Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się 5 grudnia 2019 r. w Filii nr 10 WiMBP, w której od samego początku funkcjonuje, dzięki uprzejmości dyrekcji i gościnności kierownictwa.

Gości serdecznie powitała moderator Klubu kol. Małgorzata Chlebowska, a uroczystość swoją obecnością zaszczyciły: Dyrektor WiMBP Barbara Chmura, koordynator wojewódzki DKK Małgorzata Augustyn, kierownik Filii nr 10 Marię Jamróg – reprezentowała koordynator DKK w Filii nr 10 Jolanta Jędryka; z Zarządu UTW-UR obecni byli: Prezes kol. Małgorzata Siuta, wiceprezes ds. organizacyjnych kol. Bernadetta Nowicka-Lassota, koordynator sekcji artystyczno-kulturalnej kol. Henryk Piasecki oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół UTW kol. Maria Suchy; obecna była również redaktor Anna Leśniewska z Radia Rzeszów, no i przede wszystkim członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki UTW-UR.

Dyrektor WiMBP Barbara Chmura w swoim wystąpieniu podkreśliła wartość współpracy z UTW-UR. DKK-UTW jest jednym z aktywniejszych DKK-ów w Rzeszowie, klubowicze interesują się ambitną literaturą, co wpływa na rodzaj kupowanych książek, prowadzą interesujące dyskusje oraz propagują dobrą literaturę i czytelnictwo; aktywnie uczestniczą w spotkaniach autorskich, szczególna tu zasługa moderator Klubu kol. M. Chlebowskiej, która bardzo merytorycznie przygotowuje się do prowadzenia takich spotkań – na jej ręce pani Dyrektor złożyła list gratulacyjny i podziękowania za 10-letnią współpracę.

Gratulacje i podziękowania za prowadzenie DKK-UTW złożyły także Prezes i Wiceprezes Zarządu, podkreślając erudycję i oczytanie kol. M. Chlebowskiej oraz trafność doboru interesujących lektur dla klubu.

Tę część uroczystości zwieńczył jubileuszowy tort, artystycznie udekorowany miniaturkami  słodkich książek.

W okolicznościowym wystąpieniu kol. Małgorzata Chlebowska – kierująca Klubem, przypomniała jego historię, założycielkę Celinę Górak i ówczesną kierownik Filii Justynę Trojnar. Omówiła działalność Klubu, wymieniła najbardziej zapamiętane książki, prezentacje, wspomniała odbyte spotkania autorskie, gości i prelegentów DKK-UTW. Zaprezentowała "Biuletyn Nr 19 UTW", który został poświęcony 10-leciu DKK-UTW i zawiera 75 recenzji z czytanych i omawianych książek, napisanych przez klubowiczki oraz relacje ze spotkań autorskich i zdjęcia. Biuletyn ten wraz z "Monografią UTW-UR 2008-2018" został wręczony wszystkim gościom i członkom DKK-UTW.

Moderator w ciepłych słowach podziękowała Dyrektor WiMBP w Rzeszowie za okazywaną życzliwość, możliwość korzystania z pomieszczeń Biblioteki, częstą jej obecność na spotkaniach klubu, wspieranie działalności oraz wychodzenie z interesującymi inicjatywami nie tylko dla seniorów, ale dla całej lokalnej społeczności, wzbogacając tym samym życie kulturalne Rzeszowa. Koordynator wojewódzka DKK usłyszała podziękowania za uwzględnianie naszych życzeń odnośnie książek do czytania. A dzięki zaangażowaniu kierownik Filii nr 10 i wszystkich pracowników, spotkania DKK-UTW mają zawsze adekwatną do tematu oprawę, która buduje atmosferę do ciekawych dyskusji.

Za wielki osobisty wkład społecznej pracy w prowadzenie DKK-UTW, kol. Małgorzacie Chlebowskiej podziękowali członkowie Klubu, a kol. Maria Suchy odczytała okolicznościową laudację.

Redaktor Anna Leśniowska na okoliczność jubileuszu przeprowadziła kilka wywiadów, m.in. z Dyrektor WiMBP oraz moderator DKK-UTW, które będą prezentowane w audycji Radia Rzeszów.

Przy smakowitych przekąskach, uczestnicy dzielili się wrażeniami, a koordynator wojewódzki - Małgorzata Augustyn, zaproponowała wybór książki 10-lecia DKK-UTW. Uczestnicy podawali swoje propozycje – zgłoszono m.in.: "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat" M. Boruckiego, "Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu" J. Hammera, "Historia pszczół" M. Lunde, "Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów" J. S. Margot, "Byliśmy przyszłością" J. Neeman, "Silva rerum" K. Sabaliauskaite, "Czterdzieści zasad miłości. Powieść o Rumim" E. Shafak, "Król Sz." Twardocha. W kolejnych głosowaniach zwyciężyła książka Joshua Hammera "Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu", która została książką 10-lecia DKK-UTW.

Ewa Wójcik

-----------------------------------------------------------------------