Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26844473 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

Spotkanie DKK w Filii nr 10 – Mikołaj Grynberg „Księga wyjścia” – relacja

27-12-2019

 Spotkanie DKK w Filii nr 10 – Mikołaj Grynberg „Księga wyjścia” 

 

19 grudnia po raz ostatni w tym roku kalendarzowym spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przy choince złożono sobie świąteczne życzenia. Miłą niespodziankę sprawił pan Andrzej, obdarowując wszystkie panie ręcznie wykonanymi ozdobami. Następnie klubowicze zapoznali się z przygotowaną przez panią Marią prezentacją multimedialną, ściśle związaną z omawianą lekturą oraz podzielili się swoimi przemyśleniami dotyczącymi wydarzeń marcowych 1968 roku.

 

Jolanta Jędryka

 

Mikołaj Grynberg „Księga wyjścia”

 

W pięćdziesiątą rocznicę Marca’68, wydarzeń, które zakończyły się falą antysemityzmu i zmusiły do emigracji trzynaście tysięcy polskich Żydów, Mikołaj Grynberg odbył około osiemdziesięciu rozmów z Żydami, którzy w tamtym czasie zdecydowali się wyjechać z Polski, lub tutaj pozostać. Wybrał 28 z nich, w tym rozmowę z własnym ojcem, aby zebrać je w „Księdze wyjścia”. Tytuł nawiązuje do Księgi Wyjścia, będącej drugą z biblijnego Pięcioksięgu Mojżesza, chociaż tym razem nie wszyscy dotarli do „ziemi obiecanej”. Forma książki, która stanowi zbiór osobistych wypowiedzi, tylko nieznacznie uporządkowanych pytaniami autora, pozwala zachować niekłamane emocje i bardzo osobiste przeżycia Żydów, którym przyszło zetknąć się ze skutkami polityki tamtych lat. Autor dotarł do Żydów, którzy wyemigrowali do Holandii, Danii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Izraela. Wśród jego rozmówców znaleźli się znani naukowcy, twórcy kultury, ale także bardzo zwykli ludzie, którzy do dzisiaj czują ból wykorzenienia.


Na kartkach książki znajdziemy wiele nazwisk z pierwszych stron gazet ówczesnego życia społeczno – politycznego w Polsce, zaś dzięki zamieszczonemu na końcu opracowaniu Piotra Osęki „Polowanie na piątą kolumnę”, możemy uporządkować własną wiedzę o tamtych czasach. Autor, a za nim czytelnik, próbują zrozumieć, jak narodziła się taka fala nienawiści wobec Żydów i to zaledwie 23 lata po II wojnie światowej, która dla Żydów przyniosła Zagładę. Zdecydowana większość rozmówców Mikołaja Grynberga to ludzie, którzy od pokoleń mieszkali w Polsce, tutaj chodzili do szkół, studiowali, pracowali, mieli znajomych i przyjaciół. Jednak w chwili próby, jaką przyniósł Marzec’68, więzi te okazały się bardzo kruche. Zupełnie nie miało znaczenia, jaką stratę przyniesie dla państwa wyrzucenie z kraju niemal pięciuset wykładowców akademickich, dwustu dziennikarzy, stu muzyków, kilkudziesięciu aktorów i filmowców. Wprowadzona po Marcu’68 cenzura skazała na publiczny niebyt takich autorów, jak Leszek Kołakowski, Paweł Jasienica, Stefan Kisielewski, Antoni Słonimski.


Autor, rozmawiając z tymi, którzy pozostali w kraju, stara się dociec, czy czują się w Polsce dobrze, jak patrzą na wydarzenia Marca’68 z perspektywy czasu, czy atmosfera i  stosunek do Żydów zmieniły się w Polsce w ciągu minionych 50 lat? Zdaniem rozmówców, antysemityzm w Polsce ciągle się odzywa. Potwierdza to Lejb Fogelman w wywiadzie z Michałem Komarem w niedawno omawianej w DKK książce „Warto żyć”: Cały czas zastanawiam się, czy Polacy zrozumieli, że antysemityzm w Polsce nie jest już głównie problemem Żydów, lecz przede wszystkim problemem dla Polski. Przecież tu już prawie nie ma Żydów. A antysemityzm pozostał i ma się bardzo dobrze.


„Księga wyjścia” Mikołaja Grynberga to pouczająca lektura zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. Tym pierwszym pozwala spojrzeć za kulisy rozgrywek o władzę pod koniec lat 60. XX wieku, tym młodszym daje rzetelny obraz kawałka polskiej historii – jakże nieodległej, a jednak już trochę zapomnianej.

 

Maria Suchy

 

 --------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: