Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26839600 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Filia nr 10

28-12-2010

16 grudnia 2010 r. w Filii nr 10 WiMBP odbyło się spotkanie z panem Marianem Krzywdą, podróżnikiem i autorem książki o Iranie A kamienie umierają ostatnie, w ramach cyklicznych spotkań grupy czytelniczej Klub Interesującej Książki, działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rzeszowie. Spotkanie miało charakter otwarty.


Pan Marian Krzywda, student Uniwersytetu Trzeciego Wieku, znany jest jako niestrudzony podróżnik. Przeważnie podróżuje samotnie. Do każdej wyprawy przygotowuje się bardzo starannie, gdyż wie, że może liczyć tylko na siebie. Pan Marian zdobywa wiedzę o interesującym go kraju z różnych źródeł. Są to dziesiątki przeczytanych artykułów i książek z literatury podróżniczej, albumów, a przede wszystkim, najbardziej dokładne mapy, plany miast, informacje bieżące z Internetu, rozmowy z ludźmi, którzy „coś wiedzą”.


16 grudnia 2010 r. pan Marian opowiedział o swojej wyprawie na Wyspę Wielkanocną oraz do stolicy Chile – Santiago. Zaprezentował trasę podróży na mapie; przybliżył Słuchaczom historię wyspy; zaprezentował slajdy – zdjęcia przywiezione z podróży. Te slajdy oraz relacja pana Mariana pomogły Słuchaczom odczuć niezwykłą i tajemniczą scenerię Wyspy Wielkanocnej, zwaną przez tubylców Rapa Nui, czyli pępek świata. Jest najbardziej oddaloną od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie. Na wyspie znajduje się ok.900 olbrzymich kamiennych posągów przedstawiających głowy, zwanych kolosami (moai). Wiele rzeźb jest niedokończonych i porzuconych w kamieniołomach.


Prelegent przedstawił Słuchaczom różne teorie na temat powstania posągów oraz pochodzenia mieszkańców wyspy, nie wyjaśnione do tej pory przez naukowców, jak i podania krążące wśród mieszkańców wyspy.


Pan Marian zaprezentował Słuchaczom niezwykłą pamiątkę z podróży – kamień wulkaniczny, a także bardzo fotogeniczny posąg, przedstawiający głowę z Wyspy Wielkanocnej, wykonany przez siebie.


Podróżnik podzielił się także ze Słuchaczami swoimi wrażeniami z pobytu w Santiago de Chile. To niezwykłe miasto, o dramatycznej historii, założyli Hiszpanie w 1541 roku. Samo położenie Santiago jest bardzo malownicze – tłem są wysokie Andy, zawsze pokryte śniegiem. Architektura miasta jest europejska. Przy budowie obiektów architektonicznych wzorowano się na Paryżu i Rzymie. W stylu francuskim wybudowana jest Biblioteka Narodowa Chile, posiadająca największy księgozbiór w Ameryce Południowej.

 

Na zakończenie spotkania uczestnicy zadawali wiele pytań dotyczących podróży oraz wypożyczyli książki przygotowane przez pracowników biblioteki.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: