Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26841070 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie DKK - Filia nr 10

09-11-2011

Dyskusyjny Klub Książki - Filia nr 10

 

          W dniu 3 listopada 2011 odbyło się spotkanie DKK  – w  Filii nr 10 przy ul. Podchorążych 1. Klub tworzą studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzeszowie.
Recenzję ze spotkania napisała pani Ewa B. Wójcik.

 

Hanna Kowalewska Julita i huśtawki

     Czytanie tej powieści może być swoistym deja vu dla pokolenia przełomu lat 50/60 XX w. Śledzimy losy 9-osobowej grupy przyjaciół urodzonych w 1956 roku w Rodzinnym – mieście powiatowym, które też było przez jakiś czas wojewódzkim. Każdy z bohaterów reprezentuje inną rodzinę, inne środowisko, łączy ich szkoła i dążenie do osiągnięcia czegoś w życiu. Nie wszystkim to się udaje, życie przytłacza, ale jest w tym prawda losu ludzkiego. Towarzyszymy im od dzieciństwa po głęboką dojrzałość, wraz z narratorem obserwujemy zachodzące w nich zmiany, które wynikają głównie ze wzajemnych relacji, w jakimś stopniu wpływ ma dom rodzinny, mniejszy – otaczająca rzeczywistość, choć z kronikarską dokładnością przywoływane są fakty z życia politycznego, społecznego, obyczajowego kraju i świata oraz drobiazgowa obserwacja realiów dość szarych i siermiężnych. W jakiś sposób charakteryzują ich też imiona i przydomki nadane w dzieciństwie, pod którymi występują.  Najbardziej pozytywna postacią jest tytułowa Julita. Przyciąga ludzi, emanuje energią i jakąś magią – to jej towarzyszą aniołowie. Tę jej „tajemniczość” potęguje przedwczesna śmierć na huśtawce, ale to do niej odwoływać się będzie narrator prezentując kolejne wybory życiowe przyjaciół. Była jakby animatorką tej grupy, której losy i koleje życiowe uderzają autentyzmem i naturalizmem, zarówno w sferze zachowań, jak i emocji. Podkreśla to jeszcze narracja, którą prowadzi  jeden z uczestników życia bohaterów, choć jak podkreśla, trochę młodszy. Fabuła ujęta jest klamrą współczesności, by retrospektywnie wracać do poszczególnych losów postaci w kolejnych rozdziałach.


Książka potrzebna, dająca świadectwo doświadczeń pokolenia poprzez zróżnicowane sylwetki bohaterów, drobiazgowe opisy realiów,  niosąca nostalgię za latami dzieciństwa i młodości, przypominająca młodzieńcze marzenia i tęsknoty, a przy tym pozwalająca się odnaleźć tu i teraz, popatrzeć z refleksją na swoje życie. Czyta się ją świetnie – powiedzą jedni, czytać trzeba uważnie (ze względu na kompozycję) – powiedzą inni, jednak warto przeglądnąć się w tym trochę nostalgiczno –realnym zwierciadle.

                                                                                    Recenzję napisała Ewa Bożena Wójcik

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: