Archiwum wydarzeń 2011

BIBLIOTEKA MIEJSCEM CIEKAWYCH SPOTKAŃ

22-11-2011

Biblioteka miejscem ciekawych spotkań

W dniu 17 listopada 2011 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie gościła studentów-seniorów z Klubu Ciekawej Książki, a zarazem słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gości powitała  pani Barbara Chmura pełniąca obowiązki Dyrektora WIMBP w Rzeszowie, oraz kierownik Działu Udostępniania  Zbiorów pani Grażyna Nowak.

Spotkanie odbyło się w scenerii  wyjątkowych i pięknych starych druków  oraz  książek  nowatorskich – liberackich.

Studenci UTW  mieli niecodzienną  możliwość obejrzenia najcenniejszych zbiorów naszej Biblioteki : stare druki, rękopisy, oraz najnowsze  formy książek zwanych liberaturą.

• Historię Polski Jana Długosza, wydanie z 1815 r.,
  • Nowy Testament M. Lutra – dzieło w języku niemieckim z 1589 r.,
  • Biblię Brzeską  z 1563 r.,
  • Kodeks Baltazara Behema – reprint dzieła z 1505 r.
  • oraz Album Magdaleny Morskiej z 1836 r.

Słuchacze- Seniorzy zwiedzili  również nowoczesne magazyny książek, Czytelnię Czasopism, Czytelnię Główną, oraz Informatorium. Pracownicy Biblioteki przedstawili także współczesne książki z serii „Liberatura” – o nietypowych kształtach np. :

• „Spoglądając przez ozonową dziurę” Zenona Fajfera - foliogram zamknięty w butelce zawierający wiersze polskie,
  • „Sto tysięcy miliardów wierszy” Raymonda Queneau zawierający 10 sonetów francuskich wydrukowanych na osobnych paskach,
  • „Hasa Rapasa - opis spektaklu niemożliwego” Radosława Nowakowskiego, książka w formacie trójkąta zawierająca tekst w 3 językach,
  • „Nieznaki drogowe” Radosława Nowakowskiego - tekst umieszczony w znakach drogowych zawierający prozę polską.

Dziękując za spotkanie goście wpisali się do Księgi Pamiątkowej ”parafrazując Jana Długosza - PRACA TO PRAWDA - gratulujemy osiągnięć w renowacji księgozbioru i pozyskiwaniu nowoczesnych woluminów. Jesteśmy pod wrażeniem zbiorów oraz nowoczesnych technologii wdrażanych w bibliotece.”

WiMBP w Rzeszowie dziękuje za wyjątkowe uczestnictwo Słuchaczy UTW w zorganizowanym cyklu :  „Biblioteka miejscem ciekawych spotkań”. Cieszymy się, że biblioteka gościła tak zaangażowaną Grupę.

Grono słuchaczy, to bez wątpienia grupa ludzi, wyjątkowo inteligentnych, oddanych swym ideałom i wielkiej pasji. Udział Państwa w tym spotkaniu był dużą satysfakcją dla organizatorów-bibliotekarzy naszej Instytucji.