Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860812 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2012

O książce "OSTATNIE LATO" C.Collier w DKK w Filii nr 10

27-02-2012

Catrin Collier - „Ostatnie lato”
w DKK w Filii nr 10

 

     23 lutego 2012 r. w bibliotece Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkaniu omawiano książkę Catrin Collier pod tytułem ”Ostatnie lato”.

 

Catrin Collier - „Ostatnie lato”

 

        Powieść walijskiej powieściopisarki, której babka i prababka po stronie matki mają polskie korzenie, możemy odbierać poprzez co najmniej trzy warstwy. Z pewnością jest to powieść obyczajowa ukazująca losy kobiety pogranicza -  z Prus Wschodnich, w czasie wojny. Bohaterkę poznajemy w 1939 roku, gdy jako 18-letnia dziewczyna z niemieckiej, bardzo zamożnej i z koneksjami rodziny, wychodzi za mąż. Jednak już po tygodniu związku, przeżywa rozczarowanie, nie spełniają się jej wizje, jakie snuła jako nastolatka w pamiętniku. Wybucha wojna, przeżywa romans z rosyjskim jeńcem, jest w ciąży, w dramatycznych okolicznościach rozstaje się z ukochanym. Przez długie lata nie wie, czy on żyje. Jest wojna, a ona musi dokonywać trudnych wyborów, myśleć nie tylko o sobie, ale i o dziecku, i jego przyszłości. Chwilami decyzje przerastają młodą dziewczynę. Mężczyźni walczą na froncie, a kobiety borykają się z codziennością poza linią frontu, na nich ciążą obowiązki utrzymania gospodarstw, ziemi, aprowizacja armii. Narażona jest też ich godność i cnota, szczególnie, gdy zmienia się linia frontu. Legł w gruzy system wartości i relacji sprzed wojny. Trudno określić swoją lojalność – wobec kogo? czego?

Jest to również powieść z panoramą historyczną, dotyka stosunków polsko-niemieckich, przesiedleń na zachód z Prus Wschodnich, pozostawienia majątków, problemów autochtonów z tych ziem, w dodatku pokazanych nie z polskiego punktu widzenia. I to dla nas jest nowe i skłaniające do refleksji. Realnie i prawdziwie są opisane obozy niemieckie i łagry rosyjskie. Przy przedstawianiu relacji niemiecko-rosyjsko-polskich i topograficznych przemieszczeniach można mieć wątpliwości, ale jest to przecież powieść, więc fikcja literacka ma prawo gościć. Ważne, że ta problematyka została poruszona.

Ciekawie przedstawia się też warstwa kompozycyjna, gdyż narracja operuje retrospekcją oraz przytoczeniami z pamiętnika. Książkę dobrze się czyta, co nie jest rzeczą bagatelną, bo fabuła obejmuje ponad 40 lat i  utwór jest dziełem dość obszernym.

 
Ewa Wójcik

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: