Archiwum wydarzeń 2012

14-03-2012

"PODRÓŻE Z PASJĄ"
Filia nr 10

W dniu 8 marca 2012 r. w Filii nr 10 przy ul. Podchorążych 1 odbyło się spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prelegentem był podróżnik pan Marian Krzywda, który w niekonwencjonalny sposób rozpoczął  spotkanie,  składając życzenia wszystkim Paniom w dniu Ich  Święta.

Kontynuując cykl pod nazwą ” Podróże z pasją”, podzielił się ze słuchaczami wrażeniami z podróży po Afryce, tym razem  Algierii i Tunezji. W swojej relacji opartej na prezentacji  multimedialnej przybliżył położenie geograficzne, oraz przedstawił interesującą historię starożytną i współczesną miejsc, do których dotarł. Dzięki prezentacji licznych zdjęć, uczestnicy mieli możliwość poznania najciekawszych zabytków, takich jak :  budowle rzymskie, bizantyjskie, meczety i  świątynie.  W sposób szczególny  przedstawił historię starożytnych miast : Timgad i Konstantynę.

Timgad, zachowany do dziś kompleks ruin został w 1982 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Największy zabytek rzymski w Algierii. Starożytne miasto założone przez cesarza Trajana w I w.n.e., zbudowane na zasadzie szachownicy. To  centrum kultury, niczym nie ustępowało miastom starożytnym w Europie. Posiadało własną bibliotekę liczącą 25 tysięcy woluminów. Do sławnych budowli miasta należą : Wielki Łuk Triumfalny cesarza Trajana, wiele świątyń, amfiteatr, termy, domy mieszkalne z pięknymi mozaikami. Dwie główne ulice „Północ-Południe” i „Wschód-Zachód” przecinały miasto w środku, przez które wędrowały liczne karawany do legendarnego miasta Timbuktu.

Konstantyna
, starożytne miasto liczy sobie ponad 5 tysięcy lat, założone przez Fenicjan-Starożytna Cirta. Jedno z najbardziej fascynujących miast świata. Jest to „Naturalna Twierdza” zbudowana nad głębokimi wąwozami (640 m. n.p.m.), inna nazwa to  „Miasto Mostów”, ze względu na ilość występujących tam mostów (8). Miasto uniwersytetów, bibliotek, muzeów, pisarzy, architektów, artystów, filozofów.

Podczas swojego pobytu w Afryce zwiedził  również  inne miasta m.in.: Susa, Kairuan, Sbeitla (miasto Bogów), Biskra, Batna, Oran, Tebessa…   Panie  z dużym zainteresowaniem wysłuchały ciekawej relacji z podróży naszego gościa,  pana Mariana Krzywdy.