Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860901 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2012

Spotkanie EKOLUDKÓW - Filia nr 10

24-04-2012

Ekoludki w Filii nr 10
 

                 
          22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji gościliśmy w naszej bibliotece panią Katarzynę Ruszałę z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ekoskop.

Stowarzyszenie Ekoskop od wielu już lat zajmuje się różnorodnymi  formami edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Organizuje również liczne akcje na rzecz ochrony środowiska np. imprezę „Zamień odpady na kulturalne wypady”, projekt „EkoNauci”, czy  „Abecadło śmieciadło”.
 

Nasz gość w bardzo przystępny sposób przekazał dzieciom z kl. O  Szkoły Podstawowej nr 19  ważne informacje z zakresu ekologii. Pani Kasia wyjaśniła przedszkolakom, że ekolog jest osobą zaangażowaną w ochronę środowiska i  promującą postawy życia zgodnego z naturą. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania dotyczące ochrony przyrody i wcielały się w postaci „małych ekologów”, poprzez wspólną zabawę. Przedszkolaki  doskonale poradziły sobie z  segregacją  odpadów, dokonując ich selekcji. Dowiedziały się, że poprzez segregację śmieci  i wrzucanie ich do przystosowanych do tego celu kontenerów także chronią środowisko naturalne.

Dzieci nauczyły się, że do żółtego kontenera należy wrzucać opakowania z plastiku np. butelki po wodzie, napojach, torebki foliowe, opakowania po jogurtach, kefirach czy śmietanie.

Do niebieskiego powinniśmy wrzucać  opakowania zrobione z kartonu, gazety i czasopisma, ulotki reklamowe, tekturę, zapisane zeszyty, torby i worki papierowe.

Butelki szklane zrobione ze szkła kolorowego należy zawsze wrzucać do kontenera w kolorze zielonym, natomiast wszelkiego rodzaju butelki  bądź słoiki wykonane ze szkła przeźroczystego  należy wrzucać do pojemników w kolorze białym.

Przedmioty wykonane z różnych metali: aluminiowe puszki po napojach, folię aluminiową, kapsle, śrubki czy drobny złom zawsze wrzucamy do pojemnika w kolorze czerwonym. Do oddzielnego pojemnika wrzucamy zużyte i niepotrzebne już baterie.

Tak posegregowane śmieci poddane zostaną ponownemu przetworzeniu, zwanym recyklingiem, przez co powstaną nowe, potrzebne nam  w codziennym życiu przedmioty, a jednocześnie ocalimy nasze środowisko dla przyszłych pokoleń. 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: