Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860297 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

PAMIĄTKOWE RUPIECIE ANNY BIKONT I JOANNY SZCZĘSNY w Filii nr 10 – relacja

20-02-2014

PAMIĄTKOWE RUPIECIE ANNY BIKONT I JOANNY SZCZĘSNY w Filii nr 10 – relacja

  

6 lutego 2014 r. Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie gościła Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas interesującego spotkania słuchacze rozmawiali o życiu i twórczości polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, zachęcając do przeczytania książki A. Bikont i J. Szczęsny „Pamiątkowe rupiecie”. Spotkanie prowadziła moderator DKK Małgorzata Chlebowska.

  

DKK przy Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie poleca:
„Pamiątkowe rupiecie” Anny Bikont i Joanny Szczęsny.

 

Książka dwóch dziennikarek: Anny Bikont i Joanny Szczęsny przybliża nam biografię noblistki – Wisławy Szymborskiej. Drugie jej wydanie posiada interesującą obwolutę: portrety poetki – młodej dziewczyny i starszej pani oraz jest wzbogacone o życiorys z ostatnich 15 lat życia i większą ilość zdjęć. Po otrzymaniu przez W. Szymborską Nagrody Nobla, ta książka była pierwszym pełnym kompendium wiedzy o laureatce. Przed przyznaniem nagrody, nazwisko Szymborskiej w Polsce bardziej kojarzone było z jej pracą w redakcji „Życia Literackiego”, gdzie drukowane były jej felietony – recenzje literackie, zebrane i wydane w tomie „Lektury nadobowiązkowe”, niż z jej twórczością poetycką. Tymczasem świat ją znał i docenił dzięki fenomenalnym tłumaczom, szczególnie na język szwedzki, włoski i angielski. Dziennikarska rzetelność i żmudna praca pozwoliły w „Pamiątkowych rupieciach” stworzyć portret poetki kompatybilny z jej twórczością. Obydwie autorki delikatnie i subtelnie opisują kolejne etapy życia, nie drążą spraw intymnych, choć o nich informują. Cytowane wiersze w naturalny sposób uzupełniają biografię. Wyłania się z niej obraz człowieka, kobiety: nieprzeciętnie inteligentnej i dowcipnej, erudytki i miłośniczki kiczu, balansującej od ekstatycznego zachwytu do głębokiej rozpaczy, genialnej poetki i prywatnej osoby, sławnej i niesłychanie skromnej, czyli wydawałoby się sprzeczności, które jednak układają się w fascynującą pełnię osobowości artystki. I taka jest jej poezja, inspirowana konkretnym obrazem, spostrzeżeniem, wiedzie do uniwersalnych uogólnień. Piękno zwykłego życia ją absorbuje, dotyka spraw wydawałoby się banalnych, ale poprzez ironiczny dystans, żartobliwą absurdalność, bez zadufania, dociera do prawd podstawowych, związanych z naszą egzystencją, daje podpowiedź jak przeżywać świat, pomaga żyć. Pisze jakby głośno myślała, Czytelnik nie nudzi się przy jej poezji, ponieważ jest to liryka czystej radości, elegancji języka i lapidarności formy oraz genialnej celności puenty. Otwiera nam oczy na „oczywistą oczywistość”, której jednak my sami nie zauważamy. Dlatego wielką poetką jest i nas zachwyca – parafrazując Gombrowicza. Pokazuje to w pełni książka A. Bikont i J. Szczęsny, w której też prezentowane są relacje i opinie osób z najbliższego środowiska W. Szymborskiej. Udało się autorkom namówić poetkę na uchylenie rąbka swej prywatności i dzięki temu ta biografia nie jest spiżowym pomnikiem, a obrazem człowieka żyjącego pełnią życia. Czyta się ją z wielkim zainteresowaniem.

  

oprac. Ewa Wójcik
Moderator DKK Małgorzata Chlebowska 

---------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: