Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860541 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

CZEKOLADA, CZEKOLADA KAŻDY LUBI JĄ ZAJADAĆ!!! Zajęcia edukacyjno-zabawowe z okazji Światowego Dnia Czekolady w Filii nr 10

17-04-2014

CZEKOLADA, CZEKOLADA KAŻDY LUBI JĄ ZAJADAĆ!!!

Zajęcia edukacyjno-zabawowe z okazji Światowego Dnia Czekolady – Filia nr 10

 

Czary mary, czary mary

tak bym czarowała

żebym tutaj, żebym tutaj różne,

pyszne rzeczy miała.

 

12 kwietnia to najsłodszy dzień w roku, bo właśnie wtedy, na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady. W tym dniu wszystko kręci się koło tego smakołyku.

 

W naszej bibliotece, w Filii nr 10, w przededniu tej uroczystości gościliśmy dzieci z grupy „0” z Przedszkola Publicznego nr 16 w Rzeszowie. Podczas spotkania przedszkolaki za sprawą Czekoladusi poznały historię o tym wspaniałym smakołyku. Dowiedziały się, że początki czekolady sięgają czasów bardzo, bardzo, odległych bo trzech tysięcy lat. Właśnie wtedy w Ameryce Południowej tamtejsza ludność, czyli Majowie i Aztekowie, odkryła że z ziaren drzew o nazwie kakaowiec można uzyskać wspaniały napój. Oni to właśnie stali się pierwszymi smakoszami czekolady, którą pili nie na słodko, ale na ostro, np. z dużym dodatkiem chilii lub innych ostrych przypraw, albo z wanilią, suszonymi płatkami kwiatów, które nadawały określony kolor napojowi: czerwony, biały bądź czarny.

 

Dla Europy czekoladę odkrył podróżnik Krzysztof Kolumb. Przez blisko 100 lat Hiszpanie pilnie strzegli swojej tajemnicy i dlatego to tu została otwarta pierwsza fabryka czekolady. Z biegiem czasu inne kraje poznawały właściwości kakao i zaczęły je wykorzystywać. Za pierwszego producenta czekolady twardej, takiej jaką znamy dziś, uważa się duńskiego chemika Konrada Jana van Houtena. Szwajcarskiemu cukiernikowi Rudolphe Lindt, który wynalazł urządzenie mieszające składniki tak, aby zniknął ich cierpki smak, zawdzięczamy aksamitną konsystencję rozpływającą się w ustach. Inny Szwajcar – Henri Nestle wpadł na pomysł, by pomieszać kakao z mlekiem w proszku i tak powstała znana do dziś i powszechnie lubiana czekolada mleczna. Rodzynki, orzechy i migdały w słodkim przysmaku zawdzięczamy Włochom, natomiast kolorowo opakowane bombonierki uważa się za wynalazek Belgów.

 

W dalszej części spotkania nasi goście z wielkim zapałem układali rozsypankę literową, aby dowiedzieć się jakie tajemnicze słowo powstanie. Nie sprawiło im żadnej trudności uporządkowanie chronologicznie kolorowych ilustracji i przyporządkowanie im nazw krajów i osób związanych z czekoladą, a kolorowe paski z nazwami właściwości czekolady posłużyły dzieciom do jej charakterystyki.

 

Podczas spotkania każdy z przedszkolaków mógł zostać Czarodziejem i otrzymać czarodziejską różdżkę, jeżeli tylko wykazał się znajomością specjalnych zaklęć: „hokus pokus”, „czary mary”, „abrakadabra”. Za sprawą tego magicznego przedmiotu i Eliksiru sporządzonego według sekretnej receptury dzieci przeniosły się do CZEKOLADOWEGO KRÓLESTWA, w którym poznały pracowite krasnoludki pracujące w fabryce czekolady oraz Jasia i Małgosię, którym pomogły zbudować chatkę z pierników.

 

Punktem kulminacyjnym spotkania był wybór Królowej i Króla Czekolady. Zostali nimi zwycięzcy zawodów sprawnościowych pt: „Słodki wafelek”, którzy najszybciej zjedli zawieszony na nitce andrucik.

 

Wszyscy uczestnicy spotkania mogli dokonać degustacji różnego rodzaju czekolady, a ich uśmiechnięte buzie świadczyły, że spotkanie było udane.

oprac. Marta Tereszkiewicz

 _______________________________________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: