Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860597 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

SPOTKANIE AUTORSKIE Z EDWARDEM ŁYSIAKIEM w Filii nr 10 – relacja

13-11-2014

Spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem

- Filia nr 10 

 

W czwartkowe popołudnie 6 listopada 2014 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem, autorem powieści „Kresowa Opowieść”. Uczestnikami interesującego spotkania byli Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Czytelnicy. Autora oraz zgromadzonych gości, wśród których była Monika Ohar-Pawiak – Z-ca Dyrektora WiMBP w Rzeszowie, powitała Maria Jamróg – kierownik Filii nr 10. Spotkanie odbyło się w ramach DKK-u, a rozmowę z pisarzem prowadziła Małgorzata Chlebowska – Wiceprezes UTW oraz moderator DKK.

 

Edward Łysiak pochodzi z Zajączkowa w gminie Oborniki Śląskie, ale jego korzenie rodzinne wywodzą się z Kresów Rzeczypospolitej z Pokucia na Ukrainie. Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem, przez większość życia zawodowego związany był z Instytutem Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu, w którym zajmował się komputeryzacją systemów energetycznych.

 

„Kresowa Opowieść” to debiut literacki Edwarda Łysiaka. Do napisania książki autor zbierał materiały przez 10 lat, chcąc rzetelnie i wnikliwie oddać realia tamtych czasów i ocalić od zapomnienia trudne, bolesne fakty z historii polsko-ukraińskich relacji. Do napisania powieści zainspirowała go historia rodzinna opowiedziana przez babcię i mamę autora (które mieszkały we wsi Rybno na pograniczu z Rumunią, a które były świadkami ukraińskich samosądów na ludności polskiej podczas II wojny światowej), jak również rozmowy z ludźmi, którym dane było przeżyć koszmar pacyfikacji dokonywanych na Polakach przez UPA na Pokuciu.

 

W trakcie spotkania pisarz opowiadał o niejednokrotnym pobycie na Ukrainie, poszukiwaniach i rozmowach z tamtejszymi mieszkańcami. Mówił też o emocjach, jakie towarzyszyły mu podczas kontaktów z ludźmi, gdy słuchał wspomnień, spisywał pieśni ludowe i obyczaje. Opowiadał o własnych odczuciach, o historiach, z którymi się zetknął, aby umieścić w powieści autentyczny i rzetelny obraz Pokucia, jego mieszkańców, wśród których byli Polacy, Żydzi, Ormianie i Ukraińcy.

 

Podczas spotkania czytelnicy zadawali pytania na nurtujące ich tematy, bądź poruszane sprawy przez autora, a dyskusja koncentrowała się, m.in. wokół bolesnej historii Polski i Ukrainy, bohaterów „Kresowej Opowieści” oraz dalszych literackich planów autora.

 

Rozmawiając z pisarzem, czytelnicy opowiadali o własnych przeżyciach, różnych doświadczeniach, kontaktach i historiach związanych z ówczesną rzeczywistością.

 

Niewątpliwie dużą atrakcją spotkania była przywieziona przez pisarza drewniana skrzynia, pamiątka rodzinna, w której babcia Edwarda Łysiaka przewoziła dobytek z domu rodzinnego, uciekając do Polski oraz przedwojenna mapa Polski, którą zaprezentowała jedna ze Słuchaczek, a na której można było odnaleźć wszystkie miejsca opisane w książce.

 

Z dużą przyjemnością wysłuchaliśmy autentycznych, wzruszających i wstrząsających faktów nie tylko dotyczących historii zawartej w „Kresowej Opowieści”, a spotkanie z Edwardem Łysiakiem było dla każdego uczestnika przeżyciem niepowtarzalnym i wyjątkowym.

 

oprac. Jolanta Jędryka

Maria Jamróg

_________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: