Archiwum wydarzeń 2015

EUROPA JEST KOBIETĄ I. Kienzler. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 10 – relacja

12-03-2015

EUROPA JEST KOBIETĄ I. Kienzler.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki –
Filia nr 10

5 marca 2015 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie odbyło się trzydzieste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze wymieniali poglądy na temat przeczytanej książki Iwony Kienzler „Europa jest kobietą”. Dyskusje o książce dodatkowo wzbogaciła prezentacja multimedialna przygotowana przez dr Annę Habrat. Podczas wizyty w bibliotece słuchacze obejrzeli wystawę „Dobranocka w Podróży”, której barwny przekaz ekspozycji przypomniał urok i czar dobranocek oraz miłych wspomnień z dzieciństwa.

Iwona Kienzler jest autorką osiemdziesięciu książek o różnej tematyce, m.in. „August II Mocny”, „Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego”, „Władysław Jagiełło, wierny mąż niewiernych żon”, „Mocarz alkowy, „Poczet kochanek i metres władców Polski”, „Życie miłosne polskich królów z dynastii Wazów”, „Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica” oraz „Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek”.

oprac. Maria Jamróg

Zdania klubowiczów o przeczytanej książce były podzielone, a po spotkaniu zostały napisane dwie recenzje:

Kobiety w zasadzie do XX w. musiały czekać na uznanie swojego statusu społecznego, choć pierwotnie prawdopodobnie Europa była społeczeństwem matriarchalnym. Pomimo ograniczonych praw i zależności od mężczyzn, kobiety mocno zaznaczyły swoją obecność na kartach historii wielu europejskich państw, w tym i Polski.

Autorka dokonała subiektywnego wyboru 12 sylwetek kobiet, których los postawił u boku wybitnych władców lub które władały samodzielnie bądź znacząco zaznaczyły swoją obecność na kartach historii: Klotylda, Dobrawa, Świętosława-Sygryda, Eleonora Akwitańska, Agnes Sorel, Królowa Małgorzata, Izabela Kastylijska, Elżbieta I, Królowa Margot, Maria Kazimiera, Katarzyna Wielka, Królowa Wiktoria. Są to kobiety niezwykłe, który imiona znają wszyscy, ale i takie, których imiona poszły w zapomnienie. Ich dzieje pokazują, że życie uczuciowe, namiętności, miłości miały wpływ na losy jednostek, a co za tym idzie – na historie narodów.

Książka jest przy tym napisana dobrym, żywym językiem, więc czyta się ją z zainteresowaniem, poznając przy okazji i mniej znane fakty z historii.

Ewa B. Wójcik

Tej książki na pewno nie czyta się z zapartym tchem. Autorka opisując bowiem historię życia 12 bohaterek podaje tak wiele szczegółów z ich biografii, że zmusza do dużej koncentracji, a czasami wręcz do kartkowania książki „do tyłu”, aby przypomnieć sobie i uświadomić wcześniej opisywane fakty.

Znając historię, wydaje nam się, że w dawnych czasach rola kobiet w życiu publicznym i rodzinnym była niewielka. Po przeczytaniu „Europa jest kobietą” wiemy na pewno, że to nieprawda. Mimo ogromnej zależności od mężczyzn, kobiety począwszy od Średniowiecza zaznaczyły na kartach historii swoją rolę dość wyraźnie. Pośrednio lub bezpośrednio zmieniały wręcz historię Europy.

Najbardziej znane Królowa Wiktoria, Caryca Katarzyna czy Królowa Margot oprócz swoich powinności czerpały z życia garściami, a ich swoboda seksualna zdumiewa. W dzisiejszych czasach byłoby to raczej niemożliwe, a przynajmniej bardzo źle widziane i oceniane.

Osobiście z wielkim zainteresowaniem czytałam o Świętosławie. To córka Mieszka I i siostra Bolesława Chrobrego. Z historią jej życia zetknęłam się po raz pierwszy. Świętosława poprzez małżeństwa była królową Szwecji, Danii, Norwegi, a nawet Anglii. Została też bohaterką pięknych skandynawskich sag. Sławiona jest do dziś jako SYGRYDA – matka i żona królów. Jej dwaj mężowie, jak i synowie, swymi czynami wsławili się w historii Europy jako wybitni władcy i wojownicy.

Koszela Joanna

-----------------------------------------------------------------------