Archiwum wydarzeń 2015

PUCHATKOWY ZAWRÓT GŁOWY.
Turniej Czytelniczy –
Filia nr 10

15 maja 2015 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie odbył się konkurs czytelniczy „Puchatkowy zawrót głowy”, zorganizowany w ramach Tygodnia Bibliotek, któremu w tym roku patronuje hasło: „Wybieram Bibliotekę”. Do konkursu zaprosiliśmy uczniów z kl. III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Rzeszowie, wraz z wychowawcą – Beatą Kochańską.

Turniej miał na celu nie tylko popularyzowanie utworów z klasyki dziecięcej, czy utrwalenie wiadomości o bohaterach znanej lektury „Kubuś Puchatek” A. A. Milne, ale przede wszystkim wykorzystanie tekstu literackiego do nauki i zabawy oraz motywowanie dzieci do większej aktywności i obecności w Bibliotece.

W konkursie tym rówieśnicy rywalizowali ze sobą w trzech drużynach: Kubusia Puchatka, Prosiaczka i w drużynie Kłapouchego. Konkurencje były tak dobrane, aby dzieci mogły wykazać się nie tylko wiedzą z przeczytanej lektury, ale także sprytem, pomysłowością i sprawnością fizyczną. Należało odgadnąć o jaką postać literacką pytamy w rymowanej zgadywance, rozwiązać krzyżówkę na czas i prawidłowo podać hasło, za pomocą kodu podanego w poleceniu odszyfrować autora książki i dla kogo została napisana, dorysować brakujący element jednemu z wylosowanych bohaterów, ale z zasłoniętymi oczami, drużynowo narysować jedną z przygód, która najbardziej się dzieciom spodobała i zaprezentować pozostałym.

Konkurencje, które wzbudziły w rywalizujących dzieciach wiele emocji i pobudziły do rywalizacji to: „Skoki kangurów” w workach przez przeszkody i „Ratujmy pszczółki”, gdzie należało za pomocą spinaczy przenieść w bezpieczne miejsce największą liczbę pszczółek w najkrótszym czasie. Zmaganiom tym przyglądała się oraz oceny za poszczególne konkurencje przyznawała Komisja Konkursowa w składzie:

– Renata Pasternak – Kierownik Działu Udostępniania WiMBP w Rzeszowie,

– Beata Kochańska – nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Rzeszowie

– Maria Jamróg – Kierownik Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie.

Ostatecznie turniej wygrała Drużyna Prosiaczka, która otrzymała cenne nagrody książkowe i zakładki ufundowane przez Księgarnię MATRAS. Drugie miejsce zdobyła Drużyna Kubusia Puchatka i otrzymała książeczki od WiMBP w Rzeszowie. Trzecia była Drużyna Kłapouchego, która również otrzymała drobne upominki.

Wszystkie rywalizujące drużyny otrzymały dyplomy z podziękowaniem za udział w konkursie.

Podczas całego turnieju literackiego uczestnikom towarzyszył dobry humor i chęć zdrowej i właściwej rywalizacji w grupach.

Mamy nadzieję, że dzięki inicjatywie konkursu wzbudziliśmy w przybyłych do naszej placówki dzieciach chęć częstszego i aktywnego spędzania czasu w Bibliotece.

Serdecznie dziękujemy Księgarni MATRAS mieszczącej się w Galerii Rzeszów za ufundowanie cennych wydań książkowych na konkurs literacki „Puchatkowy zawrót głowy” odbywający się w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie.

Teresa Lorenc-Topolewicz

--------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.