Archiwum wydarzeń 2015

21-05-2015

TYDZIEŃ BIBLIOTEK –
Filia nr 10

Organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Tydzień Bibliotek, odbywający się w dniach 8-15 maja 2015 r. to ogólnopolska akcja promowania książki, czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.

Współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, czasopism, filmów DVD czy audiobooków, to przede wszystkim instytucja dynamicznie rozwijająca się, aktywnie działająca i współpracująca na rzecz środowiska lokalnego. To miejsce organizowania imprez czytelniczych, o różnorodnej tematyce, podążające za wymaganiami i preferencjami zarówno najmłodszych jak i starszych czytelników biblioteki.

W tym czasie, realizując tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek – „Wybieram Bibliotekę” Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie zaproponowała czytelnikom różne formy uczestnictwa w kulturze.

12 maja 2015 w bibliotece miało miejsce spotkanie uczniów klasy IIIc Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie z wychowawcą Małgorzatą Linek. Dzieci wzięły udział w grze edukacyjno-zabawowej „Baśniowe Podróże”, podczas której wykazały się dużą znajomością najpopularniejszych utworów baśniowych i bajkowych. Zadania konkursowe, które uczniowie rozwiązywali dotyczyły, m.in. odszyfrowywania tytułów baśni, bajkowych bohaterów i ich przygód, co przysporzyło dzieciom wiele radości i dobrej zabawy. Udział w grze zachęcił także uczestników do jeszcze lepszego poznania utworów takich bajkopisarzy, jak: J.Ch. Andersena, J.W Grimm, Ch. Perrault.

13 maja 2015 r. gośćmi Filii nr 10 byli wychowankowie z Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie wraz z opiekunem Renata Skoczylas. Uczniowie uczestniczyli w lekcji edukacyjnej „Europa dla młodzieży”. Prezentacji dotyczącej tematyki studiów, pracy i wolontariatu za granicą dokonała Monika Lewicka – pracownik RODM-u, która przybliżyła szerokie możliwości i szanse jakie daje Rurodesk – europejski program informacyjny dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Prelegentka w obszernej pogadance zawarła istotne i bardzo przydatne wiadomości dotyczące szukania bezpiecznych i dobrych ofert oraz dokonała bilansu wskazując na wady i zalety pobytu za granicą w wybranych państwach UE. Praktyczna wiedza dotyczyła również organizacji i instytucji, które udzielają pomocy osobom przebywającym w obcym kraju. Młodzież z dużym zainteresowaniem i aktywnością uczestniczyła w zajęciach, podczas których zdobyła istotne i niezbędne wiadomości o Europracy, Eurostudiach i Eurowolontariacie.

14 maja 2015 r. podczas trwania Tygodnia Bibliotek odbyło się Uroczyste Pasowanie na czytelnika biblioteki, dzieci które uczestniczyły w całorocznym cyklu spotkań „Witajcie w Naszej Bajce”. Na pytania egzaminacyjne odpowiadały dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Rzeszowie, wykazując się wiadomościami na temat poszanowania i dbania o książki, a zdobyta wiedza o autorach dziecięcych oraz poznanych bajkach pomogła przedszkolakom w poprawnym rozwiązywaniu quizów i zagadek. Składając przyrzeczenie, dzieci uroczyście obiecały przestrzegać obowiązków czytelnika i korzystać często z rad i mądrości książek.

Również w czwartkowy poranek, 14 maja w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie byliśmy współorganizatorami IV. edycji Bajkowego Turnieju Bibliotek. Do rywalizacji drużynowej zostały zaproszone dzieci z klas trzecich ze Szkół Podstawowych nr 2 i 10 w Rzeszowie, które reprezentowały Filie nr 10 i 16.. Walcząc o zdobycie głównej nagrody – pucharu i tytułu oczytanych dzieciaków, zawodnicy uczestniczyli w 12 konkurencjach związanych tematycznie z baśniami i legendami. Oprócz wiedzy literackiej ważny był szybki refleks oraz sprawność manualna. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody książkowe i gadżety, a wspaniała widownia za doping swoich drużyn lizaki.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek, odbył się turniej czytelniczy dla klasy IIIb. ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie. Do udziału w konkursie zostali przygotowani uczniowie przez Beatę Kochańską. W oparciu o lekturę A. A. Milne „Kubuś Puchatek”, dzieci uczestniczyły w licznych konkurencjach sprawdzając swoją wiedzę i wykazując się sprawnością fizyczną. W turnieju „Puchatkowy zawrót głowy” nie zabrakło pytań na „rozgrzewkę” oraz zagadek np. „kto zagadki w mig odgadnie, tego nuda nie dopadnie”, „Główki łamanko nad wykreślanką” itp. Również konkurencje sportowe, tj. brykanie tygrysków, czy skoki kangurów dostarczyły uczniom dużo uśmiechu i radości. Współzawodnicząc, zespoły Kubusia Puchatka, Prosiaczka i Kłapouchego doskonale sprostali wymogom konkursu i otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Wszystkie imprezy odbywające się w Tygodniu Bibliotek miały na celu eskalacje aktywności czytelników, promocję literatury i czytelnictwa oraz biblioteki – instytucję „pierwszego kontaktu” z kulturą.

Maria Jamróg

----------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.