Archiwum wydarzeń 2015

08-06-2015

XIV. OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM –

Filia nr 10

Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie po raz kolejny aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej kampanii społecznej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.

XIV. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom trwał w tym roku od 30 maja do 6 czerwca pod hasłem „Każde dziecko zasługuje na książkę”.

To największe doroczne święto organizowane przez Fundację ABCXXI ma na celu przypomnieć dorosłym jak ważną rolę w wychowaniu i rozwoju człowieka od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, który wspiera prawidłowy rozwój intelektualny i emocjonalny zarówno młodszych, jak i starszych dzieci.

Filia nr 10 na ten wyjątkowy tydzień przygotowała liczne atrakcje dla swych małych czytelników. 1 czerwca 2015 r., podczas „Bajkowych wypraw” – uczniowie z kl. III Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie rywalizowali drużynowo o tytuł baśniowego Omnibusa.

Kolejne dni OTCD były wyjątkowe i szczególnie ważne dla zerówkowiczów, którzy dostąpili zaszczytu pasowania na czytelników Filii nr 10. Włączenie w poczet czytelników Biblioteki, było podsumowaniem całorocznego cyklu zajęć „Witajcie w Naszej Bajce”. Spotkania miały za zadanie przybliżyć dzieci do biblioteki i zainteresować je literaturą. Podczas każdej uroczystości odbywało się radosne czytanie utworów dla dzieci.

2 czerwca 2015 r. w godzinach porannych, podczas uroczystości pasowania na czytelnika Biblioteki Halina Dander – Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 16 w Rzeszowie wraz z nauczycielami oraz paniami ze Studenckiego Koła Naukowego Animatorów Kultury Literackiej Dzieci, działającego przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, czytały teksty literackie dzieciom. Podczas wspólnej zabawy każdy dorosły otrzymał od dzieci do przeczytania „wyłowiony” wiersz lub krótkie opowiadanie. Niewątpliwie atrakcją tego spotkania było głośne przeczytanie wszystkim obecnym wiersza J. Brzechwy „Leń”, przez jedno z dzieci, które doskonale zinterpretowało tekst.

W trakcie trwania OTCD, podczas kolejnego uroczystego pasowania na czytelnika, gościem Biblioteki była Agnieszka Przywara – regionalna pisarka, która utożsamiając się z czytanym tekstem bajek Ezopa, doskonale naśladowała głosy bohaterów, wywołując tym samym „salwy” śmiechu u dzieci. Również w tym dniu, przygotowane teksty literackie czytali: Dorota Trzyna – Z-ca Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie oraz nauczyciele. Liczne zagadki, zabawy i głośne czytanie sprawiły zarówno dzieciom, jak i dorosłym dużo uśmiechu i radości.

W trwającym Tygodniu Czytania Dzieciom, w Filii nr 10, w atrakcyjnych zajęciach mogli uczestniczyć uczniowie kl. I ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie. Podczas ciekawych warsztatów plastycznych „Kartka dla Ziemi” prowadzonych przez Halinę Gruszkoś – wolontariuszkę Stowarzyszenia EKOSKOP, powstały oryginalne, estetyczne i barwne karki.

Na zakończenie XIV. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, bibliotekarze odwiedzili dzieci z Przedszkoli Publicznych nr 15 i 16 w Rzeszowie, czytając najpiękniejsze wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy. Przy słonecznej pogodzie, w piknikowych nastrojach i dobrych humorach, dzieci doskonale recytowały ulubione teksty, naśladując w zabawach literackich bohaterów.

Planując przebieg imprez w OTCD, Biblioteka chciała pokazać dzieciom, że kontakt z literaturą to nie przykry obowiązek, ale świetna zabawa!, a dorosłym że czytanie może być przyjemne, inspirujące, a co najważniejsze: „Wspólne czytanie to radości dawanie!”

Maria Jamróg

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

----------------------------------------------------------------------------------