Archiwum wydarzeń 2015

WIWAT ZIMA!!! Spotkanie z przedszkolakami z cyklu „MÓJ KUMPEL REKSIO” w Filii nr 10 – relacja

11-01-2016

Wiwat Zima!!!

Spotkanie z przedszkolakami z cyklu „MÓJ KUMPEL REKSIO” –

Filia nr 10

Zima to jedna z czterech pór roku. To czas wyjątkowy, szczególny, pełen radości i niespodzianek. To właśnie w grudniu, kiedy rozpoczyna się panowanie tej pory roku, możemy spotkać Świętego Mikołaja. Zima to także chwile magiczne i tajemnicze z powodu Świąt Bożego Narodzenia. To okres pięknych, bajkowych krajobrazów, lepienia bałwana, jazdy na sankach, nartach, łyżwach.

W ten zimowy czas, pięciolatki z Przedszkoli Publicznych nr 15 i 16 w Rzeszowie zostały zaproszone przez swego czworonożnego przyjaciela Reksia, do Królestwa Pani Zimy.

W krainie śniegu i lodu na naszych gości czekało wiele konkursów i zabaw.

Dzieci z wielkim zapałem rozwiązywały zagadki ukryte pod śnieżynkami i w ten sposób zdobywały podstawowe informacje o tej porze roku. Dowiedziały się, kiedy się ona zaczyna i kiedy kończy. Poznały nazwy 4 miesięcy, podczas których panuje Pani Zima, czyli grudzień – najlepszy pod względem ilości prezentów; styczeń, którego początek zawsze jest huczny; luty – najkrótszy miesiąc w roku i marzec, w którym już niestety zima się kończy, bo czas jej trwania to około 89 dni.

Przedszkolaki również z wielkim zaangażowaniem dzieliły się własnymi spostrzeżeniami i uwagami na temat zimy. Mówiły, że przyroda w czasie trwania tej pory roku odpoczywa, niektóre zwierzęta jak niedźwiedzie czy wiewiórki gromadzą jedzenie w kryjówkach i zasypiają, ale np. bociany odlatują do ciepłych krajów.

Maluchy podzielone na drużyny układały z lodowych gałek wyraz zima i przyporządkowywały ilustracje zimowego krajobrazu wybrane z pośród rysunków przedstawiających inne pory roku. Mnóstwo radości sprawiła im rywalizacja podczas bitwy na śniegowe kule, wyścigi w toczeniu śnieżnych brył oraz szybka jazda na saneczkach.

Dzieci brały udział w wesołej zabawie „lepienia” bałwana, składając w odpowiedniej kolejności ilustracje, tworząc w ten sposób historyjkę obrazkową.

Nie zabrakło niespodzianki w postaci dużego worka pełnego słodkości, który wśród naszych przedszkolaków od początku wzbudzał ogromne zainteresowanie.

Spotkanie w Królestwie Pani Zimy zakończyła projekcja bajki z zimowymi przygodami Reksia, śpiew piosenek związanych z tą porą roku i życzenia świąteczne.

Marta Tereszkiewicz

____________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.