Archiwum wydarzeń 2016

23-05-2016

Bajkowy Turniej Bibliotek –

Filia nr 10, Filia nr 16

Jubileuszowa – piąta edycja „Bajkowego Turnieju Bibliotek”, zbiegła się z 50. rocznicą śmierci Jana Brzechwy (1898-1966). Twórczość tego nietuzinkowego pisarza została wykorzystana jako motyw przewodni konkursu. Tegoroczna impreza znakomicie wpisała się w hasło Tygodnia Bibliotek – „Biblioteka inspiruje”. Na potrzebę Turnieju, przeobraziliśmy salę audiowizualną Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, na oryginalny plac rozgrywek turniejowych. Spontaniczność i zaangażowanie uczestników zabawy, rozwiały stereotypowe postrzeganie biblioteki bazujące na przekonaniu, że jest ona nobliwym gmachem służącym jedynie do wypożyczania książek.

Tradycyjnie do zabawy zaprosiliśmy uczniów szkół reprezentujących dwie placówki – Filię nr 10 oraz Filię nr 16.  Tym razem zaproszenie przyjęły nowe klasy z dwóch szkół debiutujących w roli uczestników zabawy – uczniowie klas czwartych: ze Szkoły Podstawowej nr 2, pod opieką Elżbiety Jabłońskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 13, pod opieką Jadwigi Fuglewicz.

Zmagania turniejowe oceniało jury w składzie: Monika Ohar-Pawiak – Z-ca Dyrektora WiMBP w Rzeszowie (Przewodnicząca jury), Renata Pasternak – Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów WiMBP w Rzeszowie oraz Małgorzata Sierżęga – instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Imprezę uświetniła swoją obecnością Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

Podczas Turnieju rywalizowały ze sobą dwie drużyny: Pana Kleksa (w składzie: Rafał Dudziak, Kamil Kloc, Jakub Mita) oraz Kaczki Dziwaczki (w składzie: Maja Szczygieł, Julia Polak, Eliza Zakorczmienna). W ciągu dwunastu rozgrywek, zawodnicy musieli połączyć swoją wiedzę ze sprytem i szybkością niezbędną w trakcie konkurencji rozgrywanych na czas. Drużynom towarzyszył głośny doping koleżanek i kolegów z widowni, który także podlegał ocenie jury. Różnorodność konkurencji, a były wśród nich, m.in.: dojenie krowy, odpinanie pchełek, recytacja wiersza „Leń”, przebieranie za pomidora, uzupełnianie utworów i slalom z jajkiem rozluźniły atmosferę rywalizacji.

Dzięki nietuzinkowej zabawie, Turniej w przyjazny sposób rozbudził zainteresowania literackie dzieci, wyzwolił w nich aktywność twórczą oraz dostarczył wielu pozytywnych emocji. Myślimy, że to, w połączeniu z ideą biblioteki otwartej na czytelników, zainspiruje uczniów do częstszego odwiedzania naszych placówek i wzmocni pozytywne skojarzenia związane z biblioteką.

Zwieńczeniem Turnieju było wręczenie zwycięskiej drużynie „Pana Kleksa”, przez jury i Dyrektor Barbarę Chmurę, pucharu Bajkowego Turnieju Bibliotek oraz złotych medali. Zawodnicy drugiej drużyny „Kaczki Dziwaczki” otrzymali medale w kolorze srebra i równie gorące gratulacje. Wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy z tytułem „Oczytanego Dzieciaka” oraz nagrody książkowe, a kibice obydwu drużyn opuścili bibliotekę z lizakami.

Monika Kotarba

-----------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.