Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860328 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

PATRIC MODIANO – „ZAGUBIONA DZIELNICA” – spotkanie DKK w Filii nr 10 – relacja

25-01-2016

Patric Modiano – „Zagubiona dzielnica” –

spotkanie DKK – Filia nr 10

 

W ramach kontynuacji spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, 21 stycznia 2016 r., omówiona została powieść zatytułowana „Zagubiona dzielnica”, autorstwa francuskiego pisarza Patrica Modiano – laureata literackiego Nobla z roku 2014. W świat wyobraźni autora wprowadziła uczestniczki spotkania Ewa Wójcik. Nad książką rozgorzała dyskusja, autor bowiem znany jest ze swojego oryginalnego stylu pisania. Panie podzieliły się między sobą również refleksjami na temat innych powieści autora, takich jak „Katarzynka” i „Perełka”.

Jolanta Jędryka

 

Recenzje Klubowiczek:

Tak jak i w innych powieściach Modiano, i w tej – bohater jest człowiekiem poszukującym własnej tożsamości. Poczytny angielski pisarz Ambrose Guise, który osiągną sukces, ma szczęśliwą rodzinę, podpisuje intratny kontrakt, przyjeżdża do Paryża, który w tajemniczych okolicznościach opuścił przed 20 laty. Miasto napawa go lękiem, mimo to podąża śladami swej młodości i usiłuje spotkać ludzi z tamtych czasów. Jako Jean Dekker został wplątany w morderstwo. W gabinecie protektora z młodości, posiłkując się jego archiwum – świadka zdarzeń sprzed lat, rozpoczyna swoisty proces nad swoim życiem. Otwiera zakamarki pamięci, przywołuje rzeczy zapomniane, wędruje po Paryżu. W tym labiryncie pamięci dziury zapomnienia konfrontowane są z bolesnym przypomnieniem. Jako urodziwy chłopiec był maskotką grupy zblazowanych francuskich burżujów wciągających go w libertyńskie wieczory i noce. Przypadkowo spotkana młoda kobieta zaważyła na jego życiu, zdobył się na zerwanie z pasożytniczą egzystencją.

 

Akcja powieści posuwa się niespiesznie do tyłu, im bliżej końca, tym więcej poznajemy szczegółów historii sprzed lat, która skłoniła bohatera do opuszczenia rodzinnych stron.

 

Fabuła kreowana jest z umiarem i powściągliwością przez pierwszoosobowego narratora, postaci są zaledwie naszkicowane. Autor niczego nie dopowiada, nie przesądza i nie rozstrzyga. Z obrazów i sugestii musimy samodzielnie dopowiedzieć sobie ostateczną całość, czytelnik staje się równorzędnym partnerem w literackiej kreacji. A przy tym język książki ma w sobie coś poetyckiego, buduje nostalgiczno-melancholijny klimat.

 

To trudna i z początku mało przystępna proza, ale wywołująca też wiele refleksji, szczególnie u doświadczonego życiowo czytelnika. Warto sięgać po tak nietuzinkowe książki, a przyznana Patrickowi Modiano literacka nagroda Nobla to potwierdza.

 

Ewa Wójcik

___________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: