Archiwum wydarzeń 2016

„Wakacyjne figle, psoty i chichoty!” – wakacyjne spotkania – Filia nr 10 - relacja

09-09-2016

„Wakacyjne figle, psoty i chichoty!” –

wakacyjne spotkania – Filia nr 10

Dla dzieci spędzających czas wolny od nauki w mieście, Filia nr 10 zaplanowała różnorodne spotkania ph. „Wakacyjne figle, psoty i chichoty!”.

Biblioteka w okresie wakacji przyjmowała wszystkie chętne dzieci w wieku od 5-13 lat, a zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki w godz. 11.00-12.00.

Przygotowano zajęcia literackie, plastyczne, sportowe i edukacyjne. Również spotkania z ciekawymi ludźmi i atrakcyjne wycieczki były jedną z wielu propozycji spędzania wolnego czasu w bibliotece.

Dzieci spotykając się w placówce bibliotecznej integrowały się z grupą, uczyły się „zdrowej” rywalizacji i zasad fair play. Rozwiązując różnorodne zadania musiały pomagać sobie wzajemnie i dbać o wszystkich uczestników w drużynie.

Cykl wakacyjnych spotkań rozpoczęliśmy 5 lipca zabawami integracyjnymi „Witaj w radosnym Bibliotecznym Świecie”. Ponadto, każdy z uczestników wykonał sowę, która znalazła swój dom na wakacyjnym drzewku przyjaźni.

Pod hasłem „Bezpieczne wakacje” odbyło się ciekawe spotkanie z policjantami z Komendy Miejskiej w Rzeszowie. Policjanci przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznego zachowania się w różnych okolicznościach podczas wakacyjnego wypoczynku.

Zajęcia pełne dobrej zabawy i pomysłów plastycznych realizowali w naszej bibliotece goście z Muzeum Dobranocek ph. „Zabawy z Dobranocką”.

W atrakcyjnym spotkaniu „I Ty możesz zostać strażakiem” wzięły udział dzieci, które uczestniczyły w wycieczce do Państwowej Straży Pożarnej.

Kolejne sympatyczne zabawy literackie i plastyczne to spotkanie z bohaterami bajek podczas „Smerfnej przygody”.

Dla młodych przyrodników i ekologów zorganizowaliśmy wycieczkę do Siedziby EKOSKOP-u na „Eko-zabawy dla Dużych i Małych”, gdzie nie zabrakło licznych niespodzianek.

„Biblioteczne Rozmaitości Pełne Radości” to interesujące spotkanie zgromadziło dzieci, które rywalizowały o tytuł Bibliotecznego Mądrali w konkursach, quizach, zgadywankach o bibliotece, książce i jej bohaterach.

Talentem plastycznym wykazywali się uczestnicy plastycznych zajęć „Coś fajnego z czegoś niepotrzebnego”, wykonując tekturowe, wesołe zwierzaki.

Podczas turnieju drużynowego „Na miejsca gotowi ! START!” dzieci odkrywały świat sportu, rywalizowały w różnych dyscyplinach sportowych o miano SPORTSMENA.

Uczestnicy wakacyjnych zajęć w naszej bibliotece „Świat Przyrody” mieli również okazję poznać tajemnice rzeki przepływającej przez nasze miasto i podziwiać jej otoczenie biorąc udział w rejsie katamaranem podczas plenerowej wycieczki zorganizowanej w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem EKOSKOP.

Miłym uzupełnieniem naszej wyprawy była możliwość skorzystania z placu zabaw, gdzie dzieci mogły wykorzystać i rozwijać swoje umiejętności zręcznościowe.

9 sierpnia dzieci mogły bawić się na zajęciach ph. „Pora na muchomora dla każdego głodomora”. Inspiracją do zajęć stała się twórczość Jana Brzechwy. W oparciu o wiersze „Na straganie” czy „Pomidor” dzieci łączyły spostrzegawczość, refleks, pamięć, uczyły się wzajemnego pomagania i pracy w grupach, a przy tym dobrze się bawiły. Było ubieranie pomidora, odkrywanie smaków i kształtów owoców i warzyw z zawiązanymi oczami, slalom z dyniami oraz układanie rebusów i przysłów.

Na spotkaniu „Dobrze się bawimy, gdy razem tańczymy” mieliśmy okazję na zabawę z chustą animacyjną. KLub ANimatorów Zabawy KLANZA stworzył wiele pomysłów na kreatywne i twórcze spędzanie wolnego czasu. Podczas różnych konkurencji dzieci nie tylko dobrze się bawiły ale także ćwiczyły sprawność, spostrzegawczość czy refleks. Nauka tańca „swing w uliczce” dostarczyła wiele radości i uśmiechu na twarzach naszych młodych tancerzy.

Na zajęciach plastycznych „Kolory lata” grupa miała okazję do stworzenia z odrysowanych dłoni kolorowego koguta – budzika. Dzieci różnymi technikami mogły przyozdobić swoje wycinanki i własnoręcznie je przykleić na wspólnej tablicy.

Wakacyjne spotkania zakończyliśmy na pikniku literackim „Czytanie pod chmurką”. Wszyscy nasi uczestnicy brali udział w czytaniu wierszy „łamiących języki” i innych literackich zabawach.

Podziękowaniem za wspólnie spędzony wakacyjny czas były upominki i słodycze.

Marta Tereszkiewicz

Bogusława Fura

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

-----------------------------------------------