Archiwum wydarzeń 2016

„Z książką czuję się dobrze” w Filii nr 10 – relacja

30-09-2016

„Z książką czuję się dobrze” –

Filia nr 10

W sobotę, 24 września 2016 r., w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie odbyły się interesujące, kilkugodzinne zajęcia dla dorosłych i dzieci prowadzone przez Monikę Lach.

Monika Lach – studentka III roku studiów doktoranckich Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunek literaturoznawstwo. Mieszka w Przemyślu. Pracuje w bibliotece szkolnej. Pisze wiersze, opowiadania dla dzieci i dorosłych, naukowo zajmuje się biblioterapią oraz literaturą dla dzieci i młodzieży, w szczególności twórczością Janusza Korczaka.

Napisany przez nią autorski projekt „Z książką czuję się dobrze” otrzymał II miejsce w „Konkursie na zorganizowanie w bibliotece wydarzenia w zakresie upowszechniania i promocji czytelnictwa”, ogłoszonym przez WiMBP w Rzeszowie.

Celem konkursu było, m.in. budowanie relacji ze środowiskiem poprzez zaangażowanie mieszkańców we współdziałanie z biblioteką, rozwijanie inwencji twórczej pomysłodawców, umożliwienie samorealizacji ciekawych i inspirujących przedsięwzięć.

Czy z książką można czuć się dobrze? To pytanie zarówno do dziecka, jak i dorosłego czytelnika. Co warto czytać i dlaczego, czym kierować się wybierając lektury do czytania z dzieckiem, jak poprowadzić rozmowę o przeczytanej książce. Na te i inne problemy autorka spotkania starała się udzielać trafnych odpowiedzi.

Warsztaty przeprowadzone w trzech panelach – dla dzieci i ich rodziców, miały na celu pokazanie w jaki sposób można zainspirować dziecko do pracy twórczej.

W zajęciach: „Książka artystyczna” (rozwój książki na przestrzeni wieków aż po eksperyment twórczy i zabawę z formą książki), dzieci miały możliwość wykonania własnych książek artystycznych. Tworzyły także własną historię bajki: bohatera i jego przygody, opisały je i wymyślały morał.

Dzieci przy pomocy różnorodnych materiałów wykonały swoje książeczki, mogły też odczytać rodzicom napisane przez siebie teksty. Rodzice z zainteresowaniem słuchali w jaki sposób zachęcić dziecko do sięgania po lekturę i jak rozmawiać by przypadkiem „nie zabić” w dziecku chęci czytania.

W trakcie spotkania rodzice i dzieci otrzymali poczęstunek, a na zakończenie podziękowanie w formie dyplomów.

Konkurs ogłoszony był w ramach projektu „Spotkania pod znakiem Pegaza”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program: „Promocja literatury i czytelnictwa” – priorytet: „Promocja czytelnictwa”.

Dziękujemy Monice Lach za zaangażowanie w realizację projektu, twórcze i inspirujące prowadzenie warsztatów, które z pewnością wpłyną na wyobraźnię dzieci i zaowocują w przyszłości.

Bogusława Fura

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

---------------------------------------------------------------------------