Archiwum wydarzeń 2016

„Misie lubią przytulanie” – spotkanie edukacyjne w cyklu „Dobranockowy Zawrót Głowy” w Filii nr 10 – relacja

01-12-2016

„Misie lubią przytulanie” –

spotkanie edukacyjne w cyklu „Dobranockowy Zawrót Głowy” –

Filia nr 10

24 listopada 2016 r., w ramach cyklu spotkań z bohaterami popularnych dobranocek, Filia nr 10 gościła Aleksandrę Dołęgę z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Aleksandra Dołęga przyszła w towarzystwie dobranockowych misiów, m.in. misia Uszatka.

Dzień wcześniej obchodzony był bowiem Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przypomniała ona dzieciom z kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Urszuli Ratowskiej, postać nie tylko misia z przyklapniętym uszkiem, ale również innych bohaterów misiowych. Okazało się, że miś Uszatek jest ich ulubieńcem, a jego historie są oglądane bardzo chętnie. Dzieci wykazały się sporą wiedzą na temat bohatera dobranocki.

Mniej znanym misiem jest miś Paddington. Nie znaczy to, że jego historia nie jest interesująca. Dzieci dowiedziały się na przykład, że miś Padington przyjechał z Peru na stację metra w Londynie, a stacja nosiła nazwę Paddington. Stąd jego nazwa.

Najwięcej czasu Aleksandra Dołęga poświęciła Kubusiowi Puchatkowi. Zachęcała do przeczytania jego przygód. W październiku „Kubuś Puchatek” obchodził już 90. urodziny. Spotkanie obfitowało w wiele nieznanych do tej pory wiadomości dotyczących „Kubusia Puchatka”, m.in. jego autora Alana Aleksandra Milne’a oraz historii powstania książki. – Syn Alana Aleksandra Milne’a, Christopher, miał swojego ulubionego misia, który stał się inspiracją do napisania książki o historii Kubusia Puchatka – mówiła Aleksandra Dołęga.

Na slajdach, które prezentowała, dzieci mogły podziwiać pierwowzory różnych misiów. Trzeba przyznać, że pierwsze zabawki bardzo różniły się od obecnych.

Obejrzały również pierwsze ilustracje związane z „Kubusiem Puchatkiem”. W większości były to biało-czarne szkice. Z dużym zaciekawieniem obejrzały jeden z odcinków „Kubusia Puchatka”. Pomimo, iż bajka powstała wiele lat temu, przyciągała uwagę całej grupy.

Bajki takie bowiem nie starzeją się, w każdym czasie są aktualne, a tym samym popularne. Nic dziwnego, skoro są przepełnione ciepłem, mają bogatą treść i niosą przesłanie.

Prezentowany fragment odcinka „Kubusia Puchatka” traktował o przyjaźni i miłości, wartościach, które nie przemijają. Bajka miała charakter edukacyjny, gdyż dzieci zapoznawały się z bohaterami opowieści również w języku angielskim.

Na zakończenie Aleksandra Dołęga sprawdzała wiadomości uczniów dotyczące bohaterów dobranocek, których mieli już okazję poznać na poprzednich spotkaniach. Z przyniesionych przez nią zagadek, zróżnicowanych i o różnym stopniu trudności, każdy losował jedno, na które miał udzielić odpowiedzi.

Jak zwykle, nie mogło obyć się bez wspólnego zdjęcia dzieci, tym razem z misiami.

Elżbieta Kurowska

-----------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.