Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26833763 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

Swietłana Aleksiejewicz „Cynkowi chłopcy” – spotkanie DKK w Filii nr 10 – relacja

06-12-2016

Swietłana Aleksiejewicz „Cynkowi chłopcy” –

spotkanie DKK – Filia nr 10

 

 

1 grudnia 2016 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, omówiona została książka „Cynkowi chłopcySwietłany Aleksijewicz. Postać autorki przybliżyła Klubowiczkom Małgorzata Chlebowska, omawiając w skrócie jej biografię oraz twórczość. Maria Suchy w przygotowanej przez siebie prezentacji multimedialnej zobrazowała tło historyczne wojny w Afganistanie: przyczyny jej wybuchu, przebieg oraz konsekwencje, z jakimi do tej pory cały świat się zmaga.

 

Jolanta Jędryka

 

 

Swietłana Aleksiejewicz „Cynkowi chłopcy”


Recenzje Klubowiczek:

Książka „Cynkowi chłopcy” to zbiór wojennych reportaży Swietłany Aleksiejewicz, białoruskiej pisarki, która otrzymała Literacką Nagrodę Nobla w 2015 r. Autorkę doceniono za „polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”.

 

Autorka przeprowadziła setki rozmów z żołnierzami i osobami cywilnymi, którzy uczestniczyli w wojnie afgańskiej. Opisała bezsens tej wojny, okrucieństwo państwa, rozpacz bliskich.

 

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza część to właściwi „Cynkowi chłopcy” – radzieccy żołnierze, którzy pojechali do Afganistanu, by pomagać narodowi afgańskiemu budować szkoły, drogi, a na miejscu doświadczyli piekła wojny, cierpienia, ciągłego zagrożenia, brutalnej „fali”. Wielu z tych żołnierzy nie było przygotowanych do walki w górach Afganistanu, w gorącym klimacie. Wojna radziecko-afgańska trwała10 lat. Polegli żołnierze wracali w cynkowych trumnach, ubrani w mundury z II wojny światowej, bo szkoda było tych współczesnych; inni wracali okaleczeni psychicznie. Przyjeżdżający na przepustki przywozili dla matki chustkę, dla dziewczyny kosmetyki, dla siebie kąpielówki, bo tych akurat w ZSRR nie było, niektórzy video i magnetofony.

 

W książce są wstrząsające opowieści matek i żon, których najbliżsi mężczyźni wrócili do kraju w cynkowej trumnie. Ci, dla których los okazał się bardziej łaskawy, w rozmowie z autorką przeklinają „obowiązek internacjonalistyczny”, który rzucił ich do piekła.

 

Weterani wojenni to „afgańcy”, którzy po powrocie z afgańskiego koszmaru przeżywają koszmar związany z powrotem do rzeczywistości.

 

Druga część to opis batalii sądowej ze sprawy wytoczonej autorce za treści zawarte w tej książce. Zarzucono jej szarganie dobrego imienia i honoru żołnierzy radzieckich. Kodeks rosyjskiego oficera mówi jasno: „Ojczyźnie mogę oddać życie, honoru – nikomu”.

 

Książka godna polecenia. Jej przeczytanie pozwala zrozumieć, co działo się z „afgańcami” po powrocie do domu i jak bolesny powrót chłopców w cynkowych trumnach przeżywali najbliżsi.

 

Małgorzata Siuta

 

------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: