Archiwum wydarzeń 2016

Paszport do Ekolandii i bajkowe renifery - zajęcia w Filii nr 10 - relacja

21-12-2016

Paszport do Ekolandii i bajkowe renifery – świąteczne spotkanie w ramach cyklu „Ekologiczne wędrówki Gacka” - Filia nr 10

Spotkanie z Katarzyną Ruszałą, prezesem stowarzyszenia EKOSKOP miało miejsce już po raz trzeci w Filii nr 10.  Każde spotkanie jest inne. Tak było i tym razem.

20 grudnia na dzieci z klasy IIIe Szkoły Podstawowej nr  2 w Rzeszowie, które przyszły  z wychowawczynią Anną Ratowską, czekały dwie niespodzianki. Najpierw otrzymały paszport do Ekolandii, który musiały samodzielnie uzupełnić, a następnie wykonywały bajkowego renifera.

W paszporcie - specjalnej książeczce, w miejscu przeznaczonym na zdjęcie, rysowały swój portret, obok którego wpisywały imię, nazwisko, klasę i szkołę, do której uczęszczają.
„Paszport do Ekolandii” - to działanie w ramach projektu „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”. Zostanie uzupełniony cyklem warsztatów edukacyjnych z wykorzystaniem Podkarpackiego EkoMobilia, zajęciami Teatrzyku Bioróżnorodności, Akademii Bioróżnorodności oraz kampaniami edukacyjnymi szkół realizujący projekt – wyjaśnia Katarzyna Ruszała.

Paszport z pięknymi ilustracjami przyrody zawiera wiele ciekawostek. Można dowiedzieć się z niego interesujących wiadomości na temat, m.in. wybranych obszarów chronionych Podkarpacia, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Magurskiego Parku Narodowego, Rezerwatu „Wielki Las”, Rezerwatu „Mójka”, a także kotewki orzecha wodnego, rośliny, bardzo rzadkiej i chronionej, która od niedawna zamieszkuje rzeszowski zalew, modraszka Aleksisa, rzadkiego motyla z rodziny modraszkowatych oraz trzmiela ziemnego, pięknego owada, niestety coraz rzadszego w Polsce, o którym inżynierowie mówią, że nie powinien latać, „bo ma za małe skrzydła”.

Paszport zwraca uwagę również na problem zagrożenia dla organizmów i środowisk przyrodniczych, jakim są odpady wyrzucane do lasu i nad rzekę. Jednocześnie wskazuje, w jaki sposób należy odpady segregować.
Kiedy dzieci skończyły uzupełniać elementy paszportu, zajęły się wykonaniem reniferka. Najpierw wycinały formę z papieru w odcieniach brązu (każdy miał możliwość wybrania swojego ulubionego koloru), po czym według wskazówek naszego gościa uzupełniały o poszczególne kreatywne elementy. Ze zwykłych materiałów powstały niezwykłe renifery z różnobarwnymi porożami, nawet srebrnymi i złotymi. Chociaż każdy był inny, każdy zachwycał swoim urokiem.

Na zakończenie Katarzyna Ruszała w miejscu na wizę przybiła każdemu dziecku, w jego paszporcie, trzy ekologiczne pieczątki, z których każda odpowiadała określonemu ekologicznemu przedsięwzięciu. Kolejne pieczątki uczniowie mogą zdobywać samodzielnie, szukając Ekolandii podczas spacerów lub wycieczek.

Elżbieta Kurowska

-----------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.