Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860468 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Marek Borucki - „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” - sspotkanie DKK w Filii nr 10 - relacja

06-03-2017

Marek Borucki - „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”

- spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 10

 

3 marca 2017 r. na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omówiona została książka Marka Boruckiego pt. Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”. Autor dzieła jest historykiem, znanym zwłaszcza z prac traktujących o I Rzeczypospolitej, choć nie pomija również tematów współczesnych. Uzupełnieniem spotkania stała się prezentacja multimedialna przygotowana przez Marię Suchy Wielcy Polacy - nieznani polscy nobliści (suplement do lektury)”.

Jolanta Jędryka

 

Marek Borucki „Wielcy zapomniani. POLACY, którzy zmienili świat”

Po raz kolejny Klubowiczki z DKK, w miejsce jakiejś fikcyjnej opowieści, wybrały na lekturę książkę, opartą o życiorysy postaci historycznych. Tym razem było to 39 historii wybitnych polskich muzyków, wynalazców, kompozytorów, pisarzy i naukowców, którzy dzięki swojej działalności stali się postaciami znanymi w świecie. Wielu z nich, jak wynika z kolejnych rozdziałów książki, nie miało ściśle polskich korzeni, jednakże niezależnie od tego, skąd pochodzili oraz gdzie rzucił ich los, podkreślali swoją polskość. Niektórzy z nich żyli i działali, gdy Polski nie było na mapach świata, inni zostali zmuszeni do wyjazdu lub pozostania na emigracji, aby ratować zdrowie i życie. Były wśród nich postaci naprawdę wybitne, jak np. Józef Rotblat, fizyk i radiobiolog, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z roku 1995 czy Rudolf Stefan Weigl, biolog, wynalazca szczepionki przeciw tyfusowi, „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.


Autor, wśród innych życiorysów, przypomina także postacie społeczników, którym Zakopane zawdzięcza swoją obecną pozycję „zimowej stolicy Polski”.


Wszystkie życiorysy „wielkich zapomnianych” zostały przybliżone czytelnikowi w podobnej kolejności, począwszy od daty i miejsca urodzin, jak też krótkiej informacji o środowisku, z którego pochodzili, poprzez różne koleje losu, działalność twórczą czy naukową, aż po okoliczności śmierci i miejsce pochówku. Zamieszczono fotografie nie tylko omawianych postaci, ale także innych „wielkich i znanych”, z którymi bohaterowie opowieści stykali się w ciągu swojego życia oraz wybranych dzieł, których byli twórcami. Warto podkreślić, że biografie są napisane w sposób bardzo przystępny, nie przedstawiają postaci pomnikowych, lecz żywych ludzi z ich emocjami i słabościami.
 

Książka, jak w soczewce, poprzez losy polskich emigrantów, pokazuje dramatyczne dzieje naszego kraju w XIX i XX wieku.


Warto ją polecić jako lekturę nie tylko z uwagi na walory historyczne, ale przede wszystkim ze względu na wartości, reprezentowane przez takich jej bohaterów, jak chociażby Ojciec Marian Żelazek – werbista, misjonarz katolicki w Indiach nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, czy hrabia Władysław Zamojski, który hojny we wspieraniu działań społecznych, sam żył bardzo skromnie: …oszczędzał tego płomyczka zapałki i strzegł zagubionego gwoździa z podkowy nie dla siebie wcale, lecz dla skarbu Polski.

Maria Suchy

-----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: