Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860378 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Spotkanie autorskie z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim - relacja

10-03-2017

        
Spotkanie autorskie z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim


9 marca 2017 roku w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 miało miejsce interesujące spotkanie ze znanymi pisarzami Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim, od niedawna tworzącymi doskonały duet literacki.


Tradycyjnie gości przywitała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Spotkanie w cyklu „Dobra książka pod Pegazem” zorganizowały Filia nr 10 i Filia nr 3 w Rzeszowie. Uczestnicy mieli okazję poznać wiele interesujących faktów z życia zarówno Marii Ulatowskiej, jak i Jacka Skowrońskiego, a także ciekawostek związanych z powstawaniem poszczególnych ich książek. Dowiedzieli się m.in., że Maria Ulatowska oprócz książek, kocha muzykę klasyczną, przyrodę i zwierzęta. Autorka mówiła, że zawsze bardzo lubiła czytać i czytała bardzo dużo, ale  pisać zaczęła dopiero na emeryturze. Przyznała, że pisanie jest dla niej  wspaniałą przygodą i przyjemnością - Piszę, aby Czytelnik zapomniał przynajmniej na chwilę o problemach codziennego życia, o  jego szarości. Zależy mi, by czytając moje książki, mógł się zrelaksować – podkreślała  Maria Ulatowska. Jej książki cieszą się dużą popularnością, ma tysiące czytelników. Do najpopularniejszych powieści należą, m.in. „Sosnowe dziedzictwo”, „Kamienica przy Kruczej”, „Domek nad morzem”. Nie ma swojej ulubionej książki, każda jest dla niej ważna. Jacek Skowroński mówił, że również zajął się pisaniem niedawno, ale od dawna było to jego marzenie. Bardzo ciekawie opowiadał o początkach swojej twórczości, która nie miała wiele wspólnego ze studiami, jakie odbywał w Nowosybirsku. Przytaczał ciekawostki związane  z pisarstwem i późniejszą współpracą z Marią Ulatowską. Zaprzeczył obiegowej opinii, że nieskomplikowane książki  pisze się łatwo. Jest autorem m.in. „Muchy”, „Był sobie złodziej”, „Zabić, zniknąć, zapomnieć”. - Początkowo pisaliśmy osobno, Maria powieści obyczajowe, ja głównie książki sensacyjne. Kiedy spotkaliśmy  się, postanowiliśmy spróbować swoich sił wspólnie – wspominał Jacek Skowroński. Okazało się, że pomysł, był bardzo dobry. Są autorami, m.in. książki opartej na faktach „Historia spisana atramentem”, zawierającej rodzinne fotografie. Inspiracją do jej napisania stał się odnaleziony przez autorkę stary brulion, którego pierwsze strony zostały zapisane atramentem w 1903 roku. Był to rodzaj pamiętnika, z którego Maria Ulatowska dowiedziała się o wielkiej miłości łączącej jej dziadka i babcię. To piękna historia księdza, który dla miłości zrezygnował z kapłaństwa. - Nie była to dla dziadka decyzja łatwa, uczucie okazało się jednak silniejsze – przyznała. Oprócz wspomnianej publikacji ukazały się również „Autorka” i „Pokój dla artysty”. 

Goście  zapowiedzieli już swoją kolejną wspólną  książkę, która ukaże się 25 kwietnia br. Maria Ulatowska zapewniła o dalszych wspólnych planach pisarskich na najbliższe trzydzieści lat. Zgodnie stwierdzili, że wspólne pisanie daje im więcej satysfakcji, przynosi same korzyści. Łączy ich nie tylko wspólne pisanie, będące ciężkim, lecz pasjonującym zajęciem, również wspólne hobby, którym jest poznawanie pięknych zakątków świata. Jacek Skowroński poprowadził uczestników do wielu niezwykłych miejsc, w których toczyła się akcja powieści, m.in. do pięknych, zabytkowych kościołów. Przy okazji przekazywał cenne, a nieznane dotąd informacje z nimi związane. Na zakończenie każdy z uczestników miał możliwość zadawania pytań. Dyrektor Barbara Chmura była zainteresowana, m.in. warsztatem pisarskim, jedna z czytelniczek podzieliła się natomiast swoimi wrażeniami związanymi z czytaniem. Dlatego warto brać udział w takich spotkaniach.

 

Elżbieta Kurowska

 

Relacje w mediach:
Wywiad z M.Ulatowską i J.Skowrońskim w programie "Okolice Kultury" w Polskim Radiu Rzeszów, 31.03.2017 r. Rozmowę przeprowadziła Iwona Piętak.
http://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/audycje/1566/duet-pisarski-ulatowska-

 

------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: