Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860471 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Wykład o Świętym Bracie Albercie w Filii nr 10 - relacja

22-03-2017

Wykład ks. dra Marka Dzika o Świętym Bracie Albercie
w Filii nr 10

 

16 marca 2017 r. z inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Rzeszowskim, współpracującego z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, w Filii nr 10 miało miejsce niecodzienne spotkanie; gościliśmy bowiem księdza dra Marka Dzika, rektora Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie. Okazją do zorganizowania spotkania stał się obchodzony w tym roku, a ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Rok św. Brata Alberta. Ksiądz doktor w sposób niezwykle interesujący opowiadał o  Adamie Chmielowskim, przybliżył nieznane dotąd fakty z jego życia oraz liczne ciekawostki. Publiczność dowiedziała się między innymi, że pochodził z dobrze sytuowanej rodziny. Kiedy miał osiem lat stracił ojca, a mając czternaście lat zmarła mu matka. W wieku szesnastu lat zaangażował się w działalność konspiracyjną, a mając osiemnaście lat brał udział w Powstaniu Styczniowym, gdzie został ciężko ranny w nogę, którą później mu amputowano. Mimo  trudnych chwil nie poddawał się, znany był z „żelaznego charakteru”.

 

Większą część wykładu ks. Marek Dzik poświęcił duchowości i charyzmatowi św. Brata Alberta oraz jego wrażliwości i związanej z nią twórczości artystycznej. - Święty Brat Albert od dziecka miał duszę artysty, ale jednocześnie był bardzo wrażliwy na ludzką biedę. Wzorem do naśladowania stała się dla niego postać świętego Franciszka z Asyżu, która skłoniła go do poświęcenia się ubogim.
Był człowiekiem głębokiej, kontemplacyjnej modlitwy. Miłość do Boga i człowieka stanowiła fundament
jego duchowości. Zawierzenie się Bożej Opatrzności i pobyt na wsi pomogły mu odzyskać zdrowie po przebytej depresji. Źródłem siły wewnętrznej był dla niego krzyż - mówił ks. Marek Dzik.


Chcąc rozwijać swoją pasję malarską, św. Brat Albert rozpoczął studia artystyczne w Monachium. Na dorobek malarski artysty składa się 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Wszystkie oddają stan jego ducha. Do najbardziej znanych należą: Ecce Homo, Wizja św. Małgorzaty, Po pojedynku. Najpopularniejszym jest jednak Ecce Homo, uważany za najlepsze dzieło św. brata Alberta, a jednocześnie za jeden z najwybitniejszych obrazów religijnych, pomimo iż nie został ukończony. Ks. Marek Dzik przybliżył dzieje obrazu, który zaczął powstawać w kościele Św. Ducha we Lwowie. Św. Brat Albert kilkakrotnie go przemalowywał, co świadczyło o dokonujących się w nim przemianach duchowych.


Z wielu przytoczonych przez księdza ciekawostek można było dowiedzieć się, że zanim św. Brat Albert zdecydował się na życie zakonne, sympatyzował z Heleną Modrzejewską. Znany był z dużego poczucia humoru, potrafił śmiać się również z siebie. Warto zaczerpnąć z myśli św. Brata Alberta; mawiał on : "jaka modlitwa, taka doskonałość, jaka modlitwa, taki cały dzień", "praca codzienna z obowiązków stanu wynikająca może mieć wartość modlitwy, cnoty i przykładu zarazem", "w myślach o Bogu i o przyszłych rzeczach znalazłem szczęście i spokój, którego daremnie szukałem w życiu".

 

Elżbieta Kurowska

---------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: