Archiwum wydarzeń 2017

”Książka na wakacjach” w Filii nr 10 - relacja

04-09-2017

”Książka na wakacjach” w Filii nr 10

Tegoroczna biblioteczna akcja letnia przebiegała pod hasłem „Książka na wakacjach”. Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie zaproponowała dzieciom różnorodne zajęcia w miesiącach lipcu i sierpniu. We wtorkowe i czwartkowe przedpołudnia grupa dzieci uczestniczyła w edukacyjnych formach zajęć z książką, zabawach plastycznych, sportowych i wycieczkach. W spotkaniach uczestniczyły dzieci w wieku 6-13 lat. Wybór propozycji skierowanych z myślą o dzieciach spędzających wakacyjny czas w mieście, był dobrą okazją do integracji i zawarcia nowych przyjaźni przy zabawie i rozrywce w bibliotece.

Na pierwszym spotkaniu integracyjnym pt. „Poznajmy się”, dzieci przez zabawę miały okazję poznać się wspólnie, wykonać  słoneczne identyfikatory i zamieścić je na magicznym, wakacyjnym drzewie.

„Zabawne zwierzątka”  to kolejne spotkanie podczas którego Dorota Mackiewicz, wolontariusz biblioteki prowadziła zajęcia plastyczne, wykonując z dziećmi szablony zwierząt metodą orgiami.

Podczas „Podróży z Syriuszem” dzieci poznawały zabawy z różnych stron Europy, uczestnicząc  w licznych rywalizacjach drużynowych.

„Atrakcja Rzeszowa” - wycieczka do Podziemnej Trasy Turystycznej, obfitowała w wiele ciekawych, edukacyjnych informacji przekazanych podczas zwiedzania podziemi Starówki Rzeszowskiej.

20 lipca zorganizowaliśmy wycieczkę do Pracowni Edukacji Nieformalnej – Eksperymentarium 3Z - Zobacz Zbuduj Zademonstruj. Edukacyjne zajęcia prowadzili  Małgorzata Wilczak oraz Paweł Pasterz. Podczas spotkania nasza grupa uczestniczyła w ciekawych doświadczeniach i różnych atrakcjach.

„Wyprawa do Stumilowego Lasu” to szereg  licznych zabaw  literackich i sportowych z bohaterami książki  „Kubuś Puchatek”.

Zajęcia literacko plastyczne ph. „Mój przyjaciel Azor” był okazją do poznania kodeksu właściciela czworonożnych przyjaciół. Nie zabrakło psich opowieści  i zabaw.

Na zajęciach plastycznych „ Pozdrowienia z wakacji” uczestnicy mogli przykleić na mapie Europy karteczkę ze swoim imieniem i powiedzieć dlaczego chcieliby spędzić właśnie w tym kraju swoje wakacje, czytaliśmy opowiadanie o myszce, która wybrała się w podróż pociągiem w towarzystwie kota, oraz dzieci rysowały wizję swoich wakacji marzeń.

Dzieci uczestnicząc w wakacyjnych spotkaniach w naszej bibliotece wzięły udział w zajęciach pt: ”Detektywi  na wakacjach”. Wykorzystując zmysł smaku, wzroku, węchu, słuchu, dotyku  odkrywały z literackimi bohaterami liczne tajemnice rozwiązując zagadki.

Zabawy z chustą ph. „W rytmie Klanzy” obfitowały w dużo radości, były tez okazją do poznania różnorodnych zabaw w czasie których można było wykazać się spostrzegawczością, refleksem i umiejętnościami sportowymi.

„Misz, masz wybierasz w co grasz” pod takim hasłem odbyły się zajęcia, w których ich uczestnicy wykorzystując swoją sprawność fizyczną i zręczność walczyli o tytuł Mistrza Twistera.

Na spotkaniu „Bawmy się razem” przypomnieliśmy sobie zabawy naszych rodziców takie jak: gra w klasy, w dwa ognie, gra w gumę, na skakance czy kręcenie kołem hula – hop.

Wycieczka do Stowarzyszenia Ekoskop w Rzeszowie dostarczyła naszym milusińskim wielu wrażeń. Dzieci zobaczyły egzotyczne zwierzęta, poznały zachowanie niektórych z nich, a także miały możliwość ich dotknięcia. Nasi młodzi ekolodzy mogli nauczyć się, że warto żyć w zgodzie z naturą i porzucać uprzedzenia i lęk przed niektórymi gatunkami zwierząt.

Wakacyjne zajęcia zakończyło spotkanie pt: ”Mniam, mniam, czekoladę zjadam sam”. Jego uczestnicy mogli poznać historię powstania czekolady. Dzieciom nie sprawiło żadnej trudności chronologiczne uporządkowanie ilustracji i przyporządkowanie im odpowiednich nazw krajów i osób związanych z czekoladą, a kolorowe paski z nazwami właściwości słodkiego przysmaku posłużyły do jego charakterystyki. Dzieci brały również udział w degustacji różnego rodzaju czekolady.

Zorganizowany odpoczynek od szkoły w bibliotece dostarczył dzieciom kreatywnej zabawy i miłych wrażeń.

Bogusława Fura

Marta Tereszkiewicz

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------