Archiwum wydarzeń 2017

Plenerowa akcja czytelnicza „Głośne Czytanie Prosta Rzecz” - Filia nr 10 - relacja

02-10-2017

Plenerowa akcja czytelnicza „Głośne Czytanie Prosta Rzecz”

Filia nr 10 - relacja

Współczesne biblioteki przyciągają użytkowników nie tylko możliwością wypożyczenia książki, ale też wydarzeniami kulturalnymi. To przestrzeń coraz częściej postrzegana jako miejsce ciekawych spotkań, atrakcyjnych warsztatów, również imprez plenerowych.

Dlaczego warto czytać dzieciom, dlaczego książka powinna towarzyszyć dziecku od najmłodszych lat, czy głośne czytanie może być zabawą i jak sprawić aby czytanie nie było nudną czynności? Odpowiedzi na pytania związane z czytaniem poszukiwaliśmy podczas akcji zorganizowanej przez bibliotekarzy.

29 września 2017 r. w godzinach porannych, Filia nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zorganizowała spotkanie czytelnicze z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Okazją do przygotowania plenerowej akcji był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania pod hasłem „Głośne czytanie prosta rzecz”. Zorganizowana impreza czytelnicza miała na celu promocje książki i czytelnictwa, wspieranie wartościowych form  zajęć edukacyjnych. Zgromadziła na placu zabaw przy ul. Partyzantów w Rzeszowie  licznie dorosłych oraz dzieci biorące aktywny udział w wydarzeniu.

Słuchaliśmy z zachwytem  mistrzowskiej interpretacji wierszy polskich autorów: Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy, Ewy Szelburg-Zarembiny, Juliana Tuwima, Aleksandra Fredro, Wandy Chotomskiej, Doroty Gellner, Agnieszki Frączek, w wykonaniu aktorek - Jolanty Nord i Elżbiety Winiarskiej, pisarek - prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Alicji Ungeheuer-Gołąb, Stanisławy Bełch – nauczycieli - Małgorzaty Hallady z Zespołu -Szkolno-Przedszkolnego nr 9, Jolanty Tobuch -Nieckarz ze Szkoły Podstawowej nr 2, Małgorzaty Wilczak ze Szkoły Podstawowej nr 1, kierownika Działu Udostępniania WiMBP - Renaty Pasternak i dziennikarki Polskiego Radia Rzeszów Ewy Koch.

Podczas wspólnego czytania towarzyszyły nam dzieci z poszczególnych rzeszowskich placówek oświatowych : Przedszkola Publicznego nr 15, Szkoły Podstawowej nr 1, 2, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9.

Atrakcją dla zebranych było wzorowe przeczytanie wiersza Jana Brzechwy „Samochwała” przez ucznia z kl.2 ze Szkoły Podstawowej nr 1 - Błażeja Jakubka.

W trakcie imprezy zaprosiliśmy dzieci do zabawy chustą  animacyjną Klanzy, a spotkanie podsumowaliśmy symbolicznie ułożeniem  dużej książki, której trzon tworzyli dorośli, a strony najmłodsi uczestnicy akcji.

Propagowanie dobrej zabawy poprzez głośne czytanie wierszy dostarczyło zgromadzonej widowni dużo radości, uśmiechu i niezapomnianych wrażeń.

Przez całą imprezę towarzyszyła nam piękna pogoda- było słonecznie, ciepło i radośnie.

Dziękujemy dorosłym i dzieciom za wspólnie spędzony czas, za niezwykłe zaangażowanie, dzięki Wam kontakt z książką, czytanie będzie postrzegane jako źródło przyjemności, odpoczynku, zabawy i radości.

Maria Jamróg

Relacja telewizyjna: https://rzeszow.tvp.pl/34197596/glosne-czytanie-wzmacnia-wiezi-czytali-aktorzy-pisarze-i

---------------------------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.