Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860379 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Szymon Nowak „Dziewczyny wyklęte”. Spotkanie DKK w Filii nr 10 – relacja

10-02-2017

Szymon Nowak „Dziewczyny wyklęte”.

Spotkanie DKK oraz prelekcja dr Halina Cisak „Apokryfy Nowego Testamentu” –

Filia nr 10

 

 

2 lutego 2017 r. w Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyła się prelekcja dr Haliny Cisak „Apokryfy Nowego Testamentu”. Odczyt wzbogacony został o prezentację multimedialną, w której wykorzystano fragmenty tekstu do oratorium Józefa Haydna „Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu”.

 

Po zakończonej prelekcji w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki omówiona została pozycja „Dziewczyny wyklęte” Szymona Nowaka.

 

Jolanta Jędryka

 

Dr Halina Cisak „Apokryfy Nowego Testamentu”

Pierwsze lutowe spotkanie DKK – 2 lutego br. było bardzo interesujące. Koleżanka dr Halina Cisak przybliżyła nam zagadnienia związane z apokryfami nawiązującymi do Nowego Testamentu. Temat raczej mało znany, stąd z zaciekawieniem słuchaliśmy wykładu, podanego nam klarownie, jasno i mimo obszerności materiału, w skondensowanej formie.

 

Apokryf to anonimowy tekst związany tematycznie z Biblią, nie należący do ksiąg kanonicznych Starego i Nowego Testamentu. Literatura apokryficzna żydowsko-chrześcijańska, przypisywana znanym postaciom dziejów religijnych, rozwijała się zwłaszcza w II-III w. n.e., uzupełniając Biblię licznymi szczegółami i epizodami, atrakcyjnymi beletrystycznie, ale często sprzecznymi z zawartością tekstów kanonicznych – ksiąg natchnionych, zalecanych, których spis zaczęto tworzyć ok. 360 r. i ustalony w 1550 r. właściwie obowiązuje do dziś. Apokryfy oddziaływały na literaturę, malarstwo, sztukę; legendarne motywy i wątki szeroko rozpowszechniły się w narracyjnej literaturze średniowiecznej, zwłaszcza w hagiografii.

 

Prelegentka przytoczyła nam kilka obszernych fragmentów apokryfu „Ewangelia pseudo Mateusza” dotyczących: narodzin Najświętszej Marii Panny; narodzin Jezusa – z późniejszego dodatku; pokłonu Trzech Króli; podróży przez pustynie; cudów Jezusa w Egipcie i Galilei; a z tensitusów – śmierci i wniebowstąpienia Matki Boskiej; śmierci Józefa.

 

Usłyszeliśmy także fragment nagrania oratorium Haydna „7 ostatnich słów” wykorzystującego apokryfy.

 

Wykład zainspirował ożywioną dyskusję i na pewno będzie motywował do indywidualnego pogłębienia tematu.

 

Ewa Wójcik

 

Recenzja książki Szymona Nowaka „Dziewczyny wyklęte”

Zachęcone lekturą takich pozycji, jak „Dziewczyny z powstania” Anny Herbich, czy też „Kobiety dyktatorów” Diany Dicret, Klubowiczki z DKK sięgnęły po „Dziewczyny wyklęte” Szymona Nowaka. Niestety, tym razem spotkało nas głębokie rozczarowanie, a warsztat pisarski nie odpowiada wadze tematu. Zastosowana przez Autora zbeletryzowana forma opowieści raczej nie pomaga w lekturze, a wręcz niekiedy przeszkadza. Zamieszczona na końcu książki bibliografia, jak też liczne w tekście fotografie samych bohaterek oraz dotyczących ich dokumentów, mogłyby wskazywać na popularno-naukowy charakter książki. Tymczasem dodanie przez Autora dialogów, opisów przyrody czy też opisów przeżyć bohaterów w momentach tak krytycznych, jak tortury czy pluton egzekucyjny, nie wydaje się zabiegiem fortunnym. Sam temat i jego bohaterki są wystarczająco ważne, a losy kobiet walczących w podziemiu zawierają na tyle duży ładunek dramatyzmu, że wszelkie sztuczne „popularyzowanie historii” jest tutaj zbędne.

 

We wstępie Autor stwierdza, że wybrana przez niego forma „nie odbiera nic z autentyczności bohaterkom i opisywanym wydarzeniom”. Trudno się zgodzić z tym przekonaniem piszącego. Niektóre opisy czy dialogi są bardzo nietrafione i zamiast wzmacniać dramatyzm chwili, wręcz denerwują.

 

Niejasne są także motywy, dla których na okładce książki znalazło się kolorowe zdjęcie współczesnej dziewczyny w efektownym makijażu, tak jakby żadna z bohaterek nie była godna umieszczenia jej podobizny na okładce.

 

Wypada żałować, że ciekawy i warty przypomnienia dla współczesnych temat udziału młodych kobiet w podziemiu antykomunistycznym został tak nieudolnie zbeletryzowany.

 

Ewa Wójcik

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: