Archiwum wydarzeń 2018

21-05-2018

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2018

„(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA” w Filii nr 10 - relacja

Tegoroczny XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja, odbył się pod hasłem „(Do)Wolność Czytania”. Wyrażenie to posiada wiele znaczeń. Dowolność interpretacji. Wolność twórcy nie podlegająca cenzurze. Dowolność wyboru lektury. Wolność krytyki danej pozycji. Dowolność praktycznego czytania w wielu wersjach: papierowej, komputerowej, czytnikowej itp.

Wolność i dowolność to także ucieczka od krępującej rzeczywistość w realność książkową, w każdej chwili, w każdym czasie, kiedy tego potrzebujemy.

W tych dniach, celem biblioteki było zwrócenie szczególnej uwagi na jej rolę w środowisku lokalnym.

Od 8 do 15 maja 2018 r., w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie przy ulicy Podchorążych 1, z okazji Tygodnia Bibliotek zorganizowano wiele atrakcji dla czytelników.

Uroczysty Tydzień sławiący literaturę oraz jej królestwo – bibliotekę, rozpoczęto od niemal rycerskiej rywalizacji. Konkurs „Baśniowy Mistrz” miał na celu wyłonić - spośród rzeszowskich Szkół Podstawowych nr 1, 2, 13 i 19 - czterech ekspertów klasyki literatury baśniowej. Wiedza, zręczność oraz spryt były najważniejsze w grze, której finisz przyniósł zwycięstwo uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 13 w RzeszowieGratulujemy!

9 maja 2018 r., ponownie młodzi czytelnicy ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie spotkali się z klasyką, tym razem polskiej poezji dla dzieci.

Spotkanie z wierszami Juliana Tuwima – „Lokomotywą przez bibliotekę” poprowadziła animator oraz bibliotekarz Izabela Tomoń-Bąk z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. Grupa uczniów zapoznała się z biografią popularnego do dziś autora, naśladowała ptaki z utworu „Ptasie radio” oraz interpretowała myśl pisarza o tajemnicy pozostałych wagonów słynnej, wierszowej lokomotywy. Dzieci rysowały wedle swej wyobraźni to, co znajdowało się w parowym pojeździe, po czym odjechały niczym wagoniki zwiedzając zakamarki biblioteczne.

10 maja 2018 r., z okazji piątych urodzin bajkowych bohaterów Snipa i Kocia, stworzonych przez regionalną autorkę Stanisławę Bełch, na placu zabaw przy ulicy Podchorążych 1, odbyła się Biblioteczna majówka - urodzinowe hece i psoty w Filii nr 10.

Ponad stu gości bawiło się pod okiem Pana Czarnego Kota, animatora Andrzeja Suszka po wcześniejszym spotkaniu z pisarką.

Snip i Kocio świętowali razem z podopiecznymi Przedszkola nr 15 oraz  uczniami Szkół Podstawowych nr 2, 13 i 19 z Rzeszowa. Za kocią charakteryzację dzieci odpowiadała młodzież z Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie.

Tego samego dnia, popołudniową porą, grono czytelniczek z Dyskusyjnego Klubu Książek dokonało omówienia i interpretacji książki autorstwa Helen Rappaport, zatytułowanej „Cztery siostry: utracony świat  ostatnich księżniczek z rodu Romanowów”, przybliżającej losy monarchii carskiej Rosji.

Moderator grupy odbiorców wykwintnej literatury Małgorzata Chlebowska podczas spotkania opowiedziała o brytyjskiej autorce, zaś Maria Suchy ukazała życie Romanowów z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

15 maja 2018 r., Filia nr 10  powitała również nowe grono najmłodszych czytelników z Publicznego Przedszkola nr 15 w Rzeszowie.

Uroczystość „pasowania na czytelnika” była przedsionkiem do wielkiej przygody, jaką jest czytanie. Oczywiście każda przygoda wiąże się z pewną dozą niepewności, dlatego przed uzyskaniem szlachetnych tytułów przyjaciół biblioteki, dzieci przypomniały co należy lub nie wolno robić, aby książka, królowa literatury, była szczęśliwa, czysta, a przede wszystkim przeczytana. Krasnal Gapcio ukrył w swej magicznej skrzyni zagadki dotyczące bohaterów baśni. Ten egzamin nowi czytelnicy zdali celująco, żaden tytuł bajki nie był im obcy. Krasnalek podzielił się z dziećmi także opowieścią o wspaniałej krainie, w której wszystko jest możliwe, chodzi oczywiście o świat książki. Od teraz dzieci mogą go odkrywać bez końca m. in. w bibliotece w Filii nr 10, propagując tym samym ideę „(do)wolności” czytania.

Uroczystość Tygodnia Bibliotek, Filia nr 10 zakończyła spotkaniem autorskim z Wojciechem Kulawskim, pisarzem, autorem książki „Lista sześciu”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych oraz uczniowie z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie. Uczestnicy interesującego spotkania mieli możliwość m. in. zapoznania się z warsztatem pisarskim autora.

Sylwia Wierzbińska

---------------------------------------------------