Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860572 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2018

Wspomnienia z Ziemi Świętej - Filia nr 10 - relacja

18-01-2018

 

Wspomnienia z Ziemi Świętej – relacja – 11.01.2018 r.

 

Dnia 11 stycznia 2018 r. w Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie z Małgorzatą Chlebowską i Marią Suchy, członkiniami Dyskusyjnego Klubu Książki  działającego przy Filii nr 10, połączone z prezentacją multimedialną. Uczestnikami prelekcji byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzeszowie oraz czytelnicy Biblioteki, którzy z zainteresowaniem wysłuchali wspomnień z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Dziękujemy autorkom prelekcji za profesjonalne przygotowanie spotkania i podzielenie się swoimi wrażeniami.

Jolanta Jędryka

 

Świąteczno - noworoczne spotkanie w DKK

 

Kolejne spotkanie klubowiczek – słuchaczek UTW-UR odbyło się tym razem w klimacie świąteczno-noworocznym. Na to wyjątkowe spotkanie w czwartek, 11 stycznia 2018, przyszły nie tylko stałe uczestniczki DKK, ale także goście, w tym Prezes Zarządu UTW-UR Danuta Kamieniecka-Przywara. Bibliotekarze Filii Nr 10 WiMBP i kierowniczka Klubu zatroszczyły się o odpowiedni nastrój: rozświetlona choinka, pięknie nakryte i udekorowane stoliki, przypominające Bliski Wschód łakocie – daktyle, chałwa, mandarynki. W takim otoczeniu moderator Dyskusyjnego Klubu Książki słuchaczy UTW-UR, działającego w ramach WiMBP w Rzeszowie, kol. Małgorzata Chlebowska wprowadziła zebranych w temat spotkania, którym zgodnie z planem była relacja z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Na wstępie przypomniała symbolikę krzyża jerozolimskiego, który jest jedynym krzyżem uznanym przez wszystkie kościoły chrześcijańskie – katolicki, prawosławny i protestancki. W kątach dużego krzyża laskowanego umieszczone są cztery małe równoramienne krzyże greckie. Krzyż ten prawie tysiąc lat temu obrała sobie za symbol franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej. Pięć krzyży oznacza Jerozolimę i cztery królestwa uczestniczące w XI wieku w wyprawach krzyżowych – Niemcy, Francję, Królestwo Obojga Sycylii oraz Anglię. Krzyż symbolizuje także pięć ran Chrystusa. Krzyż jerozolimski umieszczony na odpowiedniej plakietce towarzyszył pielgrzymom jako znak rozpoznawczy już od lotniska Okęcie. Grupa była niewielka, co ułatwiało przebieg całej pielgrzymki, od kolejek do odprawy bezpieczeństwa na lotnisku począwszy.

Bardziej szczegółową relację z podróży, poprzedzoną krótkim rysem historycznym, przedstawiła kol. Maria Suchy. Podkreśliła, że wiele miejsc określano jako zlokalizowane „zgodnie z tradycją”, co wynika z faktu, że dopiero w IV w. Edykt Mediolański przyznawał swobodę wyznania dla chrześcijan, a św. Helena odwiedziła Palestynę, fundując liczne świątynie w miejscach związanych z życiem Chrystusa. Opis podróży przebiegał tak, jak kolejne dni pielgrzymki. Pierwszy dzień to przejazd nad Jezioro Tyberiadzkie i odwiedzenie Tabgi (Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb, Kościół Prymatu św. Piotra), Kafarnaum (biała synagoga, dom[insula] i kościół św. Piotra) i Góry Błogosławieństw, zakończone rejsem po Jeziorze. Drugi dzień to Nazaret (Bazylika Zwiastowania, kościół św. Józefa nad wykopaliskami ukazującymi jego dom i warsztat stolarski, synagoga i Góra Straceń), Kana Galilejska i Góra Tabor – miejsce Przemienienia. Potem już Betlejem – Bazylika i Grota Narodzenia, Grota Mleczna, Pole Pasterzy, sanktuarium św. Miriam Baouardy (Małej Arabki) w klasztorze karmelitańskim. Pierwszy dzień w Jerozolimie to Góra Oliwna (Bazylika Agonii, kościół Dominus Flevit, kościoły Pater Noster, Eleona, kaplica Wniebowstąpienia) a po południu Yad Vashem – pomnik ofiar Holocaustu i Ein Kerem (Kościół św. Jana Chrzciciela i Kościół Nawiedzenia). Piątek zaczął się od Drogi Krzyżowej (Via Dolorosa) zakończonej w Bazylice Grobu Pańskiego. Tego dnia pielgrzymi odwiedzili jeszcze Ścianę Płaczu i tzw. Syjon Chrześcijański (kościół św. Piotra in Gallicantu i Bazylika Zaśnięcia NMP) oraz budynek, stojący w miejscu Wieczernika. Ostatni dzień pielgrzymki to odwiedzenie Betanii (Sanktuarium św. Łazarza, Marii i Marty) a potem przejazd przez Pustynię Judzką do miejsca chrztu Jezusa nad rzeką Jordan i do Jerycho - najstarszego miasta świata, które można było obserwować z gondoli na Górę Straceń. Podsumowaniem pielgrzymki był wypoczynek nad Morzem Martwym na poziomie – 420 m.

W spotkaniu uczestniczyła p. Leśniewska, redaktor Polskiego Radia Rzeszów, która przeprowadziła wywiad z  Małgorzatą Chlebowską i Ewą Wójcik.

Zachęcamy do obejrzenia zamieszczonej poniżej prezentacji PPT. Z oczywistych powodów zawiera ona tylko wybrane elementy z pielgrzymki.

Maria Suchy

Prezentacja ->pobierz

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: