Archiwum wydarzeń 2018

Pasowanie na czytelnika 2018 w Filii nr 10 – relacja

25-05-2018

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2018 w Filii nr 10

W Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie powitano nowych czytelników. Salwy ptasiego ćwierku, delikatne szepty ucieszonych krasnoludków mieszkających w bibliotece oraz rzędy książek towarzyszyły wyjątkowym wydarzeniom.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie, podopieczni Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Rzeszowie oraz wychowankowie Przedszkoli Publicznych nr 15 i 16 w Rzeszowie w dniach 15, 16, 21 i 24 maja zostali oficjalnymi przyjaciółmi książki.

Spotkania, przygotowujące dzieci do roli czytelników, składały się z dwóch cykli; „Bajkowe pory roku” oraz „Gdzie mieszka bajeczka”. Młodzi słuchacze czerpali informacje, dotyczące przyrody, za pośrednictwem literatury przedstawianej przez Panie: Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę oraz poznawali klasykę gatunku reprezentowaną przez polskich pisarzy: Brzechwę, Tuwima, Chotomską i innych.

W końcu nadszedł ten moment. Witamy nowych czytelników!

Dzieci wzięły udział w ceremonii „pasowania na czytelnika”.

Wsłuchiwały się w wiersze będące wiadomościami od książeczki oraz krasnala, który jest częstym bywalcem bajek. Właśnie ich dotyczył egzamin przygotowany przez krasnoludka Gapcia. W swej skrzyni ukrył rymowane zagadki, a każda dotyczyła tytułu, bądź bohatera baśni. Pozostałe krasnoludki, zaproszone na ceremonię pasowania, bacznie przyglądały się i słuchały zdających egzamin. Czasem zdawało się, że kiwają małymi główkami z aprobatą, doceniając wiedzę i aktywność dzieci. Oczywiście wszyscy zdali celująco. Brawo!

Książka, będąca królową literatury, zasługuje na odpowiednie traktowanie. Dzieci wymieniły zatem prośby „Jej Wysokości”.

Książkę należy szanować, dbać o jej czystość, nie zaginać rogów, stosować zakładkę. Książka nie lubi samotności, więc zawsze trzeba odłożyć ją na miejsce, by spoczywała wśród swych pięknie oprawionych sióstr lub blisko czytelnika.

Chce także odwiedzać dzieci i zawsze wracać do swego domu – biblioteki, aby więcej chętnych mogło ją przeczytać. Tak, królowa literatury najbardziej ze wszystkiego chce być przeczytana, to znaczy pragnie, aby czytelnicy ją lepiej poznali i ona także chce poznać ich. Ich uśmiechy, gdy czytają o licznych przygodach jej bohaterów, jak patrzą na nią wzrokiem marzycieli, otwierają oczy gdy ich czymś zaskoczy. „Proszę przeczytajcie mnie, abyśmy się zaprzyjaźnili” – zdaje się mówić książeczka.

Oczywiście dzieci złożyły przysięgę, iż zastosują się do wszystkich wyżej wymienionych próśb. Dzięki temu mogły zostać pasowane na „rycerzy książki”. Książka zatem nie będzie czuć się samotna, gdy dzieci będą podróżować wraz z nią przez opisane w niej magiczne krainy, przeżywając fantastyczne przygody.

Sylwia Wierzbińska

------------------------------------------