Archiwum wydarzeń 2018

„POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU” – Festiwal Wyczytanej Książki - spotkanie w Filii nr 10

08-06-2018

„POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU” – Festiwal Wyczytanej Książki
- w Filii nr 10

07.06.2018 r., Festiwal Wyczytanej Książki połączył dwa pokolenia czytelników, którzy choć zupełnie różni, tak bardzo są sobie bliscy. Warto było o tym przypomnieć podczas wspólnego czytania. Tego dnia w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie, w ramach XVII edycji programu Cała Polska Czyta Dzieciom - Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom „Czytanie Łączy”, na placu zabaw przy ulicy Podchorążych 1 w Rzeszowie, miało miejsce międzypokoleniowe spotkanie. Grupa podopiecznych z Przedszkola Publicznego Nr 15 w Rzeszowie słuchała uważnie wierszy, anegdot i żartów zaproszonych babć: Anny Bar, Marii Bandelak, Stanisławy Bełch, Marii Gulak oraz dziadka Władysława Pietraka.

Czytanie na trawie obejmowało klasykę dziecięcej poezji, a także autorskie wiersze regionalnej pisarki Stanisławy Bełch, której utwory powstały w przeddzień spotkania. Można zatem stwierdzić, iż także literatura podzielona została na dwa pokolenia: dobrze znanych, sztampowych wierszy, a także młodziutkich, świeżo zrodzonych dzieł Pani Stanisławy.

Mali słuchacze brali aktywny udział podczas odczytu utworów przez seniorów. Kichali między strofami wiersza Jana Brzechwy, zatytułowanego „Katar”. Oby nikt naprawdę się nie przeziębił, bo dzieci kichały coraz głośniej i głośniej. Śmiały się też na myśl o prosiaczku z kołysanki z „Alicji w Krainie Czarów”, przez którą wnuk Pana Władysława nie mógł zasnąć, wciąż chichocząc.

Lecz czytanie, to nie tylko kabarecik. Dzieci uchwyciły morał ukryty w każdym z wierszy.

Niedawno pasowani na czytelników, „mali przyjaciele książki” znali doskonale wszystkie baśnie. Chcieli także zaskoczyć dziadków i sprawdzić czy przedstawiciele starszego pokolenia pamiętają bajeczki czytane w dzieciństwie. Babcie i dziadek, z pomocą dzieci, odgadli wszystkie rymowane zagadki dotyczące utworów Andersena czy Grimmów.

Mały maraton czytania został zakończony wspólną zabawą oraz rysowaniem przez przedszkolaków zapamiętanych postaci z odczytanych wierszy. Gdy plac pokryły już tęczowe kolory kredy, wszyscy zostali zaproszeni na dalszą część warsztatów, podczas której zarówno dzieci jak i seniorzy wykonali własne zakładki do książek.

W tak sympatycznej atmosferze, aż chce się przyznać: jak dobrze jest być wnuczkiem czy wnuczką, jak dobrze jest być dziadkiem lub babcią. Jak wspaniale czytać kochanemu maluchowi, jak dobrze słuchać miłego głosu babci i dziadzia. W końcu to najlepsi przyjaciele dzieci.

Dziękujemy wszystkim gościom za uświetnienie niezwykłego spotkania dwóch pokoleń – najmłodszych i najstarszych czytelników, podczas bibliotecznej plenerowej akcji „POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU”.

Sylwia Wierzbińska

-------------------------------------------------