Archiwum wydarzeń 2018

Głośne czytanie bajki przez Henryka Hryniewickiego w Filii nr 10 - relacja

02-08-2018
Głośne czytanie bajki przez Henryka Hryniewickiego w Filii nr 10

31 lipca 2018 r. na placu zabaw przy ul. Podchorążych 1 odbyła się plenerowa impreza z udziałem artysty Henryka Hryniewickiego, zorganizowana przez  Filię nr 10 WiMBP w Rzeszowie w ramach realizacji projektu „Książka w roli głównej”.

Podopieczni Niepublicznego Przedszkola „Kraina Uśmiechu” w Rzeszowie, Osiedlowego Domu Kultury oraz uczestnicy wakacyjnych zajęć bibliotecznych Filii Nr 10 wraz z rodzicami, nauczycielami i opiekunami mogli podziwiać występ reżysera, aktora Teatru Maska oraz założyciela Teatru NEMNO, Henryka Hryniewickiego, który czytając bajkę Janoscha, „Panama” naśladował zwierzęcych bohaterów.

Dzieci podziwiały ruchome obrazy, przedstawiające ilustracje książkowe, ukryte w teatrzyku kamishibai. Ten tradycyjny pokaz ukazał niezwykłą wędrówkę bohaterów do ziemi obiecanej, pachnącej bananami, znajdującej się w Ameryce Środkowej. Miś i Tygrysek dzięki swej podróży mogli przeżywać wiele przygód i nawiązywać nowe przyjaźnie. Jednak odwieczna prawda głosząca „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” sprawdziła się także w tej historii, finalnie zaprowadzając bajkowe zwierzątka do ich przytulnej chatki. Taki występ na pewno zachęci dzieci do słuchania i czytania książek.

Całemu zdarzeniu przyglądali się wyjątkowi goście – najprawdziwsze marionetki. Mali, drewniani przyjaciele Henryka Hryniewickiego cierpliwie oczekiwali na swój pokaz. Gdy nadeszła ich kolej nie zawiedli widowni, prezentując umiejętności niewykonalne dla żadnego innego performera. Klaun podczas tańca podrzucał swą głową niczym piłką.
Kolejny trefniś również zatańczył, rozśmieszając dzieci, wprawiając w ruch wszystkie części ciała. Następnie nieśmiała Kolombina, piękna niczym zimowa księżniczka, zauroczyła gości akrobacjami połączonymi z baletową gracją. Królewna nie potrafiła ukryć drżenia smukłych nóżek, gdy przyszedł czas jej kulminacyjnego popisu, czyli spaceru po linie. Zdenerwowanie jednak nie przeszkodziło jej wprawić widzów w osłupienie, gdy wykonywała gimnastyczny układ na wysokości.
Nie zabrakło również zabawnych czarów Fakira, który trochę zmęczony chyba pomylił magiczną formułkę, gdyż zgubił swe nogi! Na zakończenie wrażliwy Pierrot poszukujący miłości, zauroczony piękną widownią, postanowił się oświadczyć. Problem w tym, że kandydatów było wielu i biedna marionetka nie mogła się zdecydować, kogo wybrać na współmałżonka, wręczając różę oraz wylewnie okazując uczucia bez końca.

Wszystkie występy poszczególnych lalek były zwieńczone krótkim, niezwykle interesującym wykładem Henryka Hryniewickiego. Aktor tłumaczył, iż każda marionetka jest inna i posiada wyjątkowe umiejętności ruchowe. Istnieją lalki trikowe i pokazowe, reprezentujące popularne postacie z teatru czy cyrku, natomiast poruszanie ich za pomocą wielu sznurków wymaga niezwykłego warsztatu oraz precyzji.

Dzieci z zafascynowaniem słuchały bajek i opowieści oraz podziwiały występy lalek. Takich wrażeń nikt długo nie zapomni.

Sylwia Wierzbińska

--------------------------------------------------