Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860901 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2018

Wakacyjne spotkania „Książka na wakacjach” – relacja z Filii nr 10

27-08-2018

Wakacyjne spotkania „Książka na wakacjach” – relacja z Filii nr 10

 

Ostatni dzwonek, odpoczynek – czas błogich wakacji. Jak spędzić te wspaniałe dwa miesiące? Najlepiej ze swym przyjacielem. A najlepszym przyjacielem jest oczywiście książka, z którą można odpoczywać na wiele sposobów, nie tylko czytając.

W Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie przy ul.Podchorążych 1 w każdy wtorek i czwartek  od 3 lipca do 21 sierpnia odbywały się letnie warsztaty wśród książek. Zabawa z literaturą i poprzez literaturę to najlepiej wykorzystany wakacyjny czas.

Warsztaty pod hasłem; „Książki i zabawy, czyli atrakcje na wakacje!” wystartowały 3 lipca rozluźniającym i zacieśniającym nowe więzi spotkaniem integracyjnym: „Razem śmielej i weselej” . Uczestnicy  powitali wakacje w atmosferze przyjaźni, gier i zabaw.

5 lipca dzieci uczestniczyły w zabawach na świeżym powietrzu „Kolorowo na sportowo”. Ćwiczeniom z chustą KLANZY nie było końca. A po zabawie nadszedł czas relaksu. Plaża, fale, przyjemna bryza na placu zabaw. Czyżby był tam dostęp do morza? Nie. Takie wrażenia może zapewnić zwykła folia. Ogromna, rozciągająca się niczym fala nad opalającymi się na miękkich kocach uczestnikami zabawy.

10 lipca odbyły się zajęcia pod hasłem „O zdrowie dbamy więc się zdrowo odżywiamy”. Co oznaczają literki A, B, C i D? Okazuje się, że nie są tylko początkiem alfabetu, ale i witaminami. Czy biblioteka może zamienić się w sad pełen jabłek i jarzębiny? Dryfować na morzu, z którego można wyławiać zdrowe ryby? Czy może stać się ekologicznym sklepem? Dla dziecięcej wyobraźni jak najbardziej tak. A wszystko w imię poznania wartości witamin.

12 lipca podczas zajęć plastycznych dzieci mogły popisać się swą kreatywnością tworząc roślinę najbardziej kojarzącą się z wakacjami. Chodzi oczywiście o dmuchawce. Przy dźwiękach muzyki dzieci stworzyły wspaniałe plastyczne arcydzieła.

Ale cóż to? „Przygoda w plecaku”? Jaki plecak? Przecież wakacje jeszcze trwają. Bez obaw! To nie powrót do szkoły. To plecak małego podróżnika! 17 lipca dzieci poznawały Polskę od morza aż po Tatry. I nie chodzi jedynie o podróże palcem po mapie. Dzięki wyobraźni, rekwizytom i licznym zabawom dzieci odwiedzały najpiękniejsze zakamarki swej ojczyzny.

Książkę można czytać, oglądać, wypożyczać, ale czy można się w nią… ubrać? 19 lipca okazało się, że jak najbardziej tak! Podczas zajęć „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” dzieci przebierały się
w kostiumy postaci z okładek książek. Następnie dzięki magii fotografii, sylwetki oraz okładki połączyły się w jeden obraz, dzięki czemu uczestnicy warsztatów mogli zmienić się w aktorów, piosenkarzy czy groźnego niedźwiadka z bajki.

24 lipca urlopowicze oddali się rywalizacji. „Bierki, pchełki i inne gierki” - taką nazwę nosiła biblioteczna olimpiada gier planszowych. Uczestników było wielu, a zwycięzca… niejeden.

26 lipca zajęcia „Lato bajkę opowiada” sprawiły, iż dzieci przeniosły się w książkowy świat baśni. Wierszowane zagadki sprawdzające wiedzę stanowiły jedynie przedsmak do konkurencji sportowych, w tym walkę o smocze jaja.

Czy słyszeliście o przepięknej krainie pachnącej bananami zwanej Panama? 31 lipca Henryk Hryniewicki, artysta teatralny, aktor, reżyser oraz założyciel teatru Nemno odwiedził naszą bibliotekę podczas plenerowej imprezy, aby przeczytać bajkę o tym wspaniałym kraju. Bohaterowie opowieści Janoscha, Miś oraz Tygrysek niestety nigdy nie dotarli do Panamy, ale ich marzenia z pewnością nas zainspirowały. Podobnie jak teatr, którego aktorami były marionetki. Po odczytaniu bajki o Panamie Henryk Hryniewicki zaprosił wszystkich uczestników wakacyjnych warsztatów na niecodzienne show. Nieśmiała baletnica Colombina, zabawni klauni, smutny Pierrot oraz Fakir oczarowali widzów tańcem, gimnastyką, a nawet magicznymi sztuczkami.

2 sierpnia na placu zabaw, dzieci miały okazję ponownie zaprezentować swą sportową sprawność. „Raz, dwa, trzy szukasz ty” stało się hasłem obu drużyn walczących o cukierkowe punkty. Rzut do celu, biegi slalomowe, utrzymywanie równowagi... Zmaganiom nie było końca, podobnie jak lawinie cukierków stanowiących nagrodę dla młodych sportowców.

7 sierpnia w ramach projektu „W związku z literaturą. Inspiracje” uczestnicy bibliotecznych spotkań mogli zareklamować swoje ulubione książki. Do swej dyspozycji mieli kredki, cekiny, kolorowe wstążki, a nawet piórka. Patrząc na plastyczne prace aż chce się przeczytać wszystkie zarekomendowane przez dzieci opowieści.

9 sierpnia do biblioteki zawitał znany podróżnik i łowca zwierząt Pampalini. Aleksandra Dołęga z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie podzieliła się z dziećmi informacjami dotyczącymi niezwykle trudnej sztuki polowania na dzikie bestie oraz opowiedziała o afrykańskim Safari. Po zgłębieniu tajemnic egzotycznej fauny uczestnicy warsztatów wzięli udział w niełatwych, acz zabawnych zwierzęcych quizach.

14 sierpnia poznaliśmy co kryje się za słowami „Baw się i czytaj!”. Ewa Krupa z Centrum Metody Krakowskiej wprowadziła dzieci w tajniki przyjemnego czytania. Jak najlepiej zrozumieć tekst książki? Należy ćwiczyć mowę oraz spostrzegawczość. Ewa Krupa udowodniła, iż czytanie to wspaniała zabawa.

Wiadomo, że koty chodzą swoimi drogami, ale czy potrafią także być dobrymi przewodnikami? 16 sierpnia regionalna pisarka oraz poetka Stanisława Bełch z pomocą swych kocich towarzyszy, Snipa i Kocia, opowiedziała uczestnikom warsztatów o Rzeszowie. Wszyscy przekonaliśmy się jak piękna oraz magiczna jest stolica województwa podkarpackiego.

Wakacje dobiegają końca. Podobnie jak letnie spotkania w bibliotece. 21 sierpnia pożegnaliśmy naszych gości sportowymi zabawami, festiwalem ogromnych błyszczących baniek mydlanych oraz zagadkami i grami. Ostatnie zajęcia noszące hasło „Pożegnanie lata” zostały zorganizowane na placu zabaw, a ich zwieńczeniem było wręczenie nagród uczestnikom zajęć.

Miłe chwile w bibliotece nigdy jednak się  nie kończą. Zapraszamy dzieci do udziału w licznych imprezach proponowanych przez WiMBP w Rzeszowie również po wakacjach oraz zachęcamy do codziennych odwiedzin książkowych bohaterów.

Dziękujemy dzieciom oraz opiekunom za wspólnie spędzone wakacyjne chwile w Filii nr 10.

Szczególne podziękowania kierujemy do pań Joanny Piller i Magdaleny Bester. Ich zaangażowanie oraz świetna organizacja atrakcyjnych zajęć „Sleeveface” pozwoliła dzieciom poczuć się wyjątkowo podczas wcielenia w nowe role znanych postaci z okładek.

Sylwia Wierzbińska

----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: