Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26833153 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2018

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – relacja z Filii nr 10

10-12-2018

 

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

 

22 listopada 2018 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości zostały zorganizowane prelekcje połączone z prezentacjami multimedialnymi. Inicjatorkami spotkania przeznaczonego dla szerszego kręgu odbiorców były panie z Dyskusyjnego Klubu Książki: Małgorzata Chlebowska – moderator oraz Maria Suchy. Serdecznie dziękujemy za ogromny wkład pracy włożony w przygotowanie  i profesjonalne prowadzenie spotkania.

Jolanta Jędryka

Wśród wydarzeń, związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości znalazło się spotkanie otwarte „W Niepodległość z nową poezją i sztuką”, zorganizowane przez Dyskusyjny Klub Książki UTW - UR. Spotkanie miało miejsce 22 listopada 2018 r. w gościnnych jak zwykle progach Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Podchorążych 1. Uroczysty charakter spotkania znalazł odzwierciedlenie zarówno w innej niż na co dzień aranżacji miejsca spotkań, jak też w ubiorach części uczestniczek, które wystąpiły w barwach narodowych. Prelekcję „W Niepodległość z nową poezją i sztuką”, którą przygotowała kol. Małgorzata Chlebowska, poprzedziło wprowadzenie w tło historyczne wydarzeń sprzed stu lat. Prezentację „Niepodległość. 1918-2018” przedstawiła kol. Maria Suchy. Przypomniała okoliczności odzyskiwania przez Polskę niepodległości jak też postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Gabriela Narutowicza, Władysława Grabskiego oraz Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Rozpoczynając swoje wystąpienie kol. Małgorzata Chlebowska podkreśliła rolę literatury w podtrzymaniu polskości mimo trwającej przez pięć pokoleń niewoli. Po odzyskaniu niepodległości zmieniły się zadania literatury – walka o wolność przestała być dominującym problemem. W pierwszych latach po Wielkiej Wojnie w literaturze, głównie w poezji, zapanowała euforia, by szybko ustąpić miejsca poważnej refleksji i krytycznej ocenie możliwości młodego państwa. Prelegentka podkreśliła, że w żadnej innej epoce w historii naszego kraju nie zanotowano takiej eksplozji talentów w każdej dziedzinie sztuki. Rozwinął się ruch wydawniczy; obok bibliotek i teatrów dramatycznych powstawały kawiarnie i kabarety, tworzono pierwsze nieme filmy. Malarze, rzeźbiarze, kompozytorzy tworzyli nowe, awangardowe dzieła, znaczące w kulturze nie tylko polskiej, ale także europejskiej. Wielu twórców z tamtych lat zostało zapomnianych, niektórych w niebyt odsyłała cenzura, ale takie nazwiska jak Reymont, Żeromski, Iwaszkiewicz, Tuwim czy Staff, ale także Szymanowski, Witkiewicz czy Hanka Ordonówna są nadal żywe w polskiej kulturze. Postaci wielu przypomnianych w czasie spotkania twórców są znane bliżej uczestniczkom DKK UTW – UR z lektury poświęconych im książek, co zostało przypomniane w trakcie dyskusji, jaka wywiązała się po zakończeniu prezentacji.

Maria Suchy

--------------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: