Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26860683 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2020

Spotkanie DKK w Filii nr 10 - Anna Tomiak „Jurata: cały ten szpas” - relacja

15-01-2020

Spotkanie DKK w Filii nr 10 - Anna Tomiak „Jurata: cały ten szpas” - relacja

 

W czwartkowe popołudnie 9 stycznia 2020 r. w Filii nr 10 WiMBP po raz pierwszy w nowym roku spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. W serdecznej atmosferze przy choince rozmawiano o książce Anny Tomiak pt. „Jurata: cały ten szpas”.

Jolanta Jędryka

 

Anna Tomiak „Jurata. Cały ten szpas”

 

Trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić entuzjazm, jaki panował w Polsce po odzyskaniu niepodległości i ostatecznym określeniu granic państwowych w roku 1920. Szczególną euforię budził powrót nad Bałtyk. Długość granicy morskiej była niewielka, Gdańsk miał status „wolnego miasta”, a to wymuszało budowę nowej, niezależnej od Niemiec infrastruktury – tak powstała Gdynia. Budowa portu, stoczni, potem obiektów wojskowych nie przysłoniły marzenia o stworzeniu nad morzem niezależnego od Sopotu polskiego kurortu. Utworzono spółkę, pozyskano tereny, zaczęto gromadzić fundusze i tak narodziła się Jurata. O tempie zagospodarowania Helu niech świadczy fakt, że linię kolejową Puck – Hel uruchomiono w ciągu niespełna dwóch lat! Tak modernizowała się cała Polska, a losy Juraty jak w zwierciadle pokazują losy całego kraju.

 

Książka Anny Tomiak „Jurata. Cały ten szpas” jest ciepłą opowieścią o miejscu, które nieodmiennie kojarzy jej się z dzieciństwem. Autorka pisze o miejscach i ludziach znanych z młodości, a także o osobistościach z pierwszych stron gazet. Zastanawiając się nad wyjątkowością Juraty podkreśla jej walory wynikające z położenia, uroki wydm i wszechobecnych sosen a także niezwykły klimat, tworzony przez stałych bywalców. Wśród nich przed II wojną były takie znakomitości jak prezydent Mościcki, Wojciech Kossak czy śmietanka aktorska Warszawy a także przedsiębiorcy i bankierzy. Wojna zniweczyła plany rozbudowy, ale nie zniszczyła Juraty, która przetrwała jako zaplecze wypoczynkowe Luftwaffe i Hitlerjugend, by ulec dopiero przemianom nowego systemu. Sukcesywnie wyburzano przedwojenne wille, powstawały kolejne ośrodki FWP, a miejsce eleganckich dam i panów zajęła „przodująca klasa robotnicza”. Jednak i wtedy dla prominentów tworzono bardziej luksusowe, jak na owe czasy, warunki do wypoczynku.

 

Z czasem do Juraty zaczęły przyjeżdżać nowe elity - znani twórcy kultury, którym nie przeszkadzały prymitywne warunki. Liczył się klimat spotkań i poziom dyskusji, a także możliwość szalonej zabawy: „Wszyscy ze wszystkimi się zaprzyjaźniali i razem bawili na wakacjach. Wtedy jeszcze nie stawiano apartamentowców, nie dzielono świata na bogatych i biednych, było kameralnie i miło”. Jurata także w tamtym czasie zachowywała swój styl i klimat, pamiętany przez znanych twórców, których cytuje autorka. Pozostały po nich liczne anegdoty, znane przeboje, nucone z nostalgią do dzisiaj i pamięć o ludziach, którzy odeszli, takich jak Holoubek czy Zapasiewicz.

 

Osobny rozdział poświęca autorka „polskiemu Camp David” czyli rezydencji prezydenta RP. Przypomina wakacyjny pobyt prezydenta Ignacego Mościckiego, by potem opowiedzieć o wieloletniej odbudowie i rozbudowie rezydencji przez Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich. Rezydencja stała się rzeczywiście miejscem wielu spotkań ze światowymi przywódcami, była także ulubionym miejscem weekendowego i wakacyjnego odpoczynku Marii i Lecha Kaczyńskich. Zdaniem wielu rozmówców autorki fakt pobytu głowy państwa w kurorcie zawsze wpływał korzystnie na rozwój Juraty.

 

Wiek XXI to nowa Jurata, zabudowywana apartamentowcami ze szkła, betonu i stali. Historia toczy się dalej, a przytaczane w książce opowieści o zachłanności deweloperów są uniwersalne. Dobrze, że związana emocjonalnie z Juratą autorka podjęła próbę utrwalenia ludzkich wspomnień, dawnej architektury i klimatu, które powoli nikną pod zalewem nowoczesności. Znakomitym uzupełnieniem narracji są zdjęcia starej i nowej Juraty.

 

Maria Suchy

--------------------------------------------------

GALERIA 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: