Archiwum wydarzeń 2020

„Warto pomagać sobie nawzajem” – spotkanie w Akademii Bajki - relacja z Filii nr 10

17-02-2020

„Warto pomagać sobie nawzajem” – spotkanie w Akademii Bajki w Filii nr 10

Wystarczyło przekroczyć próg Biblioteki, aby poczuć atmosferę barwnej i mądrej baśni…

Edukacja literacka i doskonała zabawa towarzyszyły rodzinom podczas spotkania w Klubie Akademii Bajki, 15 lutego 2020 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie.

W przesłaniu przewodnim baśniowego spotkania, którego hasłem było „Warto pomagać sobie nawzajem”, został ukryty morał, który wspólnie odkryliśmy w trakcie zajęć rozwijających twórcze zaangażowanie.

Tym razem magia kryształowej kuli sprawiła, że z dużą radością zarówno dzieci jak i rodzice uczestniczyli aktywnie w atrakcyjnie zaaranżowanym spotkaniu przez Panią Marię Gulak, która dokonała odsłony kolejnej baśni Braci Grimm pt.„Kryształowa Kula”.

Dzieci po uważnym wysłuchaniu historii o przygodach trzech braci i złej czarownicy, losowały ze szklanej kuli gwiazdkowe pytania sprawdzające kolejność zdarzeń i znajomość treści baśni.

Dużo wrażeń i emocji dostarczyły zaproponowane zabawy, które towarzyszyły uczestnikom w trakcie wspólnej integracji.

W baśniowej scenerii, dzieci starały się poznać możliwości srebrnych kul - ucząc się magicznego zaklęcia. W formie pantomimy gotowały w kotle zupę czarownic dorzucając obrzydliwe składniki: kocie łapki, pająki, robaki. Jak na prawdziwych czarodziejów przystało testowali również magiczne kapelusze spacerując z czapeczkami na głowie „bez trzymanki”.

W kolejnej zabawie „kapelusz parzy”, liczył się refleks i spryt, którego można pozazdrościć zarówno rodzicom jak i dzieciom. Ćwicząc sprawność za pomocą gestu i ruchu, czarodzieje dynamicznie klaskali w dłonie, podnosili do góry ramiona i kolana, tupali nogami…, a w zabawie „prawda czy fałsz” dzieci wybierały poprawną odpowiedź przez eksponowanie kartoników uśmiechniętej lub smutnej buźki.

Wspólną zabawę podsumowaliśmy działaniami plastycznymi, gdzie nasi goście w kryształowej kuli rysowali swoje marzenie, które chcieliby, żeby się spełniło w przyszłości.

Po raz kolejny wybrana baśń stała się przedmiotem wspólnej zabawy, służyła nawiązywaniu kontaktu między dzieckiem a dorosłym, dała motywację i powód do wspólnego działania, a także przekazała wartości merytoryczne, ucząc pożądanych zachowań, postaw i wartości w łatwej i przyjemnej formie.

Maria Jamróg

-----------------------------------------------------------------------------------